Letizia Monico z Uniwersytetu w Perugii we Włoszech we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Antwerpii przeprowadziła badania dowodzące, że oświetlenie, które emituje dużo światła niebieskiego może uszkodzić płótna wielkich mistrzów XIX wieku.
Kilka lat temu naukowcy zauważyli, że w wyniku procesu chemicznego znacznie pociemniała żółta chromowa farba używana przez Vincenta Van Gogha. Letizia Monico zbadała przyczynę tego stanu rzeczy, a wyniki przedstawiła w swojej pracy doktorskiej.
– Ten rodzaj żółtej farby jest bardzo wrażliwy na światło o barwie zielonej i niebieskiej. Dlatego radziłabym muzeom, aby nie używały ju na swoich ekspozycjach lamp LED, gdyż emitują one dużo światła niebieskiego – twierdzi będąca liderem projektu Letizia Monico.
Naukowcy użyli silnego promieniowania rentgenowskiego aby zbadać serię obrazów Van Gogha i odkryli, że holenderski mistrz nie zawsze stosował ten sam rodzaj żółtej chromowej farby.
Van Gogh używał również jaśniejszych odcieni żółtego: cytrynowej i o barwie pierwiosnka. "Farby te mają inną strukturę kryształu, a także wyższą zawartość siarki i reagują dość niekorzystnie na ekspozycję promieni świetlnych. Po zaledwie kilku dniach badań zmieniły kolor do brązu i oliwkowej zieleni. Obecność tej niestabilnej formy żółtej chromowej farby stwierdzono w wielu bardzo znanych obrazach, takich jak "Portret Gauguina" czy "Słoneczniki".
Naukowcy podkreślają, że problem dotyczy nie tylko malarstwa Van Gogha, ale również obrazów francuskiego mistrza Paula Cézanne'a, które zawierają zarówno stabilne jak i niestabilne rodzaje farb.
Odkrycie będzie miało konsekwencje dla wielu muzeów na świecie, które używają LED-owych źródeł światła do podświetlania swoich ekspozycji.
fot. Próbki farby żółtej chromowej z pigmentem wrażliwym na światło niebieskie po kilkuset godzinach "sztucznego postarzania" światłem o różnym charakterze: UV-Vis - szerokie spektrum światła widzialnego i ultrafioletowego, UV - ultrafiolet; blue - tylko światło niebieskie; red - tylko czerwone; Not aged - pierwotna próbka farby; źródło: University w Antwerpii.
Źródło: esrf.eu
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |