Od stycznia wchodzi w życie nowelizacja dyrektywy RoHS - OZNAKOWANIE CE - OZNACZENIE CE - DYREKTYWA ROHS - FARNELL ELEMENT14 - ROHS2 - NIEBEZPIECZNE SUBSTANCJE - ZESTAW DEWELOPERSKI - PŁYTKA PROJEKTOWA - PREMIER FARNELL
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Od stycznia wchodzi w życie nowelizacja dyrektywy RoHS
drukuj stronę
poleć znajomemu

Od stycznia wchodzi w życie nowelizacja dyrektywy RoHS

Od stycznia wchodzi w życie nowelizacja dyrektywy RoHS
fot. element14.com

Podmioty działające na rynku elektronicznym powinny być świadome nowych obowiązków wynikających z nowelizacji dyrektywy RoHS, która wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2013 roku. Przede wszystkim dotyczy to przedsiębiorstw dostarczające sprzęt do Europy – radzi Premier Farnell, wiodący na świecie dystrybutor komponentów elektronicznych.

Zakres nowego prawodawstwa o nazwie RoHS Recast 2011/65/EU (RoHS2) obejmie teraz wszystkie elementy i urządzenia wykorzystujące prąd elektryczny lub pole elektromagnetycznego w co najmniej jednej swojej funkcji. Przykładowo przepisy obejmujące teraz kuchenki gazowe z elektrycznym zegarem albo kosiarki spalinowe z elektrycznym zapłonem muszą zostać dostosowane do lipca 2019 roku.

Odpowiedzialność za zapewnienie przestrzegania nowych regulacji i oznakowania CE spoczywa na producentach, importerach lub dystrybutorach. Obowiązki w postaci wielu nowych dokumentów, w tym dokumentacji technicznej i deklaracji zgodności zależą od tego gdzie w łańcuchu dostaw mieści się firma. Oznaczenie CE potwierdza, że produkt jest bezpieczny dla użytkownika i spełnia wymagania kompatybilności elektromagnetycznej oraz że został wykonany bez użycia substancji zabronionych i będzie mógł być łatwo poddany recyklingowi po zakończeniu użytkowania.

Elementy, które nie mieszczą się w zakresie RoHS również muszą być zgodne, jeśli stosuje się je w produkcji urządzeń objętych dyrektywą. 

Państwa członkowskie Unii Europejskiej miały 18 miesięcy na transpozycję regulacji zawartych w nowelizacji do prawa krajowego. Dlatego RoHS2 wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2013 roku. Następnie wprowadzane bedą kolejne kategorie produktów, od urządzeń medycznych i sprzętu sterującego i monitorującego w lipcu 2014 r., sprzętu do diagnostyki in vitro w lipcu 2016, przemysłowych urządzeń do monitoringu i sterowania w lipcu 2017 oraz wszystkich pozostałych nie ujętych w kategoriach od 1 do 10 w lipcu poniżej 2019, zaklasyfikowanych jako "Kategoria 11".

Dyrektywa RoHS weszła w życie pierwszego lipca 2006 roku. W trakcie swojego obwiązywania doprowadziła do spektakularnego obniżenia zawartości niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, jednocześnie nakładając na przedsiębiorców znaczne koszty. 

Gary Nevison, specjalista zajmujący się aspektami prawnymi dotyczącymi produkcji elektroniki w Premier Farnell, powiedział: 

– Bacznie obserwujemy regulacje dotyczące półprzewodnikowych zestawów deweloperskich, wpływ nowelizacji 2011/65/EU RoHS, a w szczególności implikacje wynikające z oznakowania CE. Płytki projektowe (ang. development boards - red.) zgodnie z definicją Blue Guide, wytycznymi Komisji Europejskiej w sprawie sposobu wdrożenia dyrektyw nowego podejścia, należą do gotowych produktów, ponieważ są po prostu podłączone do innych urządzeń, umożliwiając ich pracę. Uznały to wszystkie państwa członkowskie UE.

 – Większość producentów płytek projektowych dba o ich zgodność z RoHS, ale istnieje kilka znaczących wyjątków, przez które należałoby się upewnić czy zestawy deweloperskie są dostosowane do najnowszych regulacji i od stycznia 2013 zawierają wszystkie niezbędne dokumenty w ramach obowiązków wynikających z oznakowania CE – dodaje Nevison.

Więcej nt. zmian w dyrektywie RoHS na element14.com/legislation

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl