Podmioty działające na rynku elektronicznym powinny być świadome nowych obowiązków wynikających z nowelizacji dyrektywy RoHS, która wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2013 roku. Przede wszystkim dotyczy to przedsiębiorstw dostarczające sprzęt do Europy – radzi Premier Farnell, wiodący na świecie dystrybutor komponentów elektronicznych.
Zakres nowego prawodawstwa o nazwie RoHS Recast 2011/65/EU (RoHS2) obejmie teraz wszystkie elementy i urządzenia wykorzystujące prąd elektryczny lub pole elektromagnetycznego w co najmniej jednej swojej funkcji. Przykładowo przepisy obejmujące teraz kuchenki gazowe z elektrycznym zegarem albo kosiarki spalinowe z elektrycznym zapłonem muszą zostać dostosowane do lipca 2019 roku.
Odpowiedzialność za zapewnienie przestrzegania nowych regulacji i oznakowania CE spoczywa na producentach, importerach lub dystrybutorach. Obowiązki w postaci wielu nowych dokumentów, w tym dokumentacji technicznej i deklaracji zgodności zależą od tego gdzie w łańcuchu dostaw mieści się firma. Oznaczenie CE potwierdza, że produkt jest bezpieczny dla użytkownika i spełnia wymagania kompatybilności elektromagnetycznej oraz że został wykonany bez użycia substancji zabronionych i będzie mógł być łatwo poddany recyklingowi po zakończeniu użytkowania.
Elementy, które nie mieszczą się w zakresie RoHS również muszą być zgodne, jeśli stosuje się je w produkcji urządzeń objętych dyrektywą.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej miały 18 miesięcy na transpozycję regulacji zawartych w nowelizacji do prawa krajowego. Dlatego RoHS2 wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2013 roku. Następnie wprowadzane bedą kolejne kategorie produktów, od urządzeń medycznych i sprzętu sterującego i monitorującego w lipcu 2014 r., sprzętu do diagnostyki in vitro w lipcu 2016, przemysłowych urządzeń do monitoringu i sterowania w lipcu 2017 oraz wszystkich pozostałych nie ujętych w kategoriach od 1 do 10 w lipcu poniżej 2019, zaklasyfikowanych jako "Kategoria 11".
Dyrektywa RoHS weszła w życie pierwszego lipca 2006 roku. W trakcie swojego obwiązywania doprowadziła do spektakularnego obniżenia zawartości niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, jednocześnie nakładając na przedsiębiorców znaczne koszty.
Gary Nevison, specjalista zajmujący się aspektami prawnymi dotyczącymi produkcji elektroniki w Premier Farnell, powiedział:
– Bacznie obserwujemy regulacje dotyczące półprzewodnikowych zestawów deweloperskich, wpływ nowelizacji 2011/65/EU RoHS, a w szczególności implikacje wynikające z oznakowania CE. Płytki projektowe (ang. development boards - red.) zgodnie z definicją Blue Guide, wytycznymi Komisji Europejskiej w sprawie sposobu wdrożenia dyrektyw nowego podejścia, należą do gotowych produktów, ponieważ są po prostu podłączone do innych urządzeń, umożliwiając ich pracę. Uznały to wszystkie państwa członkowskie UE.
– Większość producentów płytek projektowych dba o ich zgodność z RoHS, ale istnieje kilka znaczących wyjątków, przez które należałoby się upewnić czy zestawy deweloperskie są dostosowane do najnowszych regulacji i od stycznia 2013 zawierają wszystkie niezbędne dokumenty w ramach obowiązków wynikających z oznakowania CE – dodaje Nevison.
Więcej nt. zmian w dyrektywie RoHS na element14.com/legislation
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |