28 listopada 2012 r. Komitet Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przyjął mandat negocjacyjny dla Pakietu dokumentów „Horyzont 2020”, tworzących nowy Program Ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji w UE, wart 80 mld euro i składa się z 6 oddzielnych wniosków legislacyjnych. Horyzont 2020 jest następcą obecnego siódmego programu ramowego (7PR) od 2014 roku na okres siedmiu lat.
Dzięki pakietowi „Horyzont 2020” Komisja Europejska ma na celu połączenie działań badawczych w dziedzinie innowacyjności z tymi powszechnie przeprowadzanymi w pierwszych siedmiu ramowych programach. Raport ma na celu znalezienie równowagi pomiędzy podstawowymi projektami badawczymi i tymi bliżej przemysłu.
90% budżetu sektora energetycznego jest przewidziane do przejścia na energooszczędną gospodarkę opartą głównie na odnawialnych źródłach energii. Zatwierdzony program daje również specjalne miejsce dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) poprzez zarezerwowanie dla niego 20% budżetu, a nie 15% jak w ramach obecnego programu. Dla przemysłu i innowacji jest to 13,5% całego budżetu.
Dla branży pomp ciepła, jako urządzeń korzystających z OZE, oznacza to, że w latach 2014-2020 dostępny będzie duży budżet na nowe innowacyjne projekty, takie jak wykonywane w ramach 7PR (np. SEPEMO – Program badania efektywności pomp ciepła w warunkach realnej pracy, GROUND-MED – Program badania efektywności gruntowych pomp ciepła w regionie basenu śródziemnomorskiego, i inne programy).
Źródło: PORT PC / EHPA
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |