Równo pięćdziesiąt lat temu powstała pierwsza dioda LED emitująca światło widzialne. Zjawisko elektroluminescencji będące podstawą tej technologii odkrył w 1907 r. Brytyjczyk Henry Round, natomiast wynalazcą diody LED był Nick Holonyak. Jego dzieło zostało wykorzystane w komercyjnych wyświetlaczach LED w 1964 r.
Szersze zastosowania diod LED zawdzięczamy innowacjom w inżynierii materiałowej, optyce oraz technologiach półprzewodnikowych. Wykorzystanie różnych półprzewodników w połączeniu z powłoką fosforową umożliwiło stworzenie diod LED, które świecą w całym widzialnym spektrum barw.
W ciągu 50 minionych lat technologia ewoluowała od czerwonych, pomarańczowych, żółtych i zielonych diod LED w latach osiemdziesiątych do niebieskich diod dekadę później. W 1991 r. japoński profesor Shuji Nakamura dokonał kolejnego przełomu, opracowując białe światło LED. Współczesne diody LED oferują nie tylko szeroką gamę barw, ale również znacznie wyższą intensywność światła i sprawność energetyczną.
Wartym wzmianki rodzajem technologii LED są organiczne diody LED (OLED), które zostały wynalezione ponad 20 lat temu. Mitsubishi Chemical Corporation, macierzysta firma Verbatima, dzięki swojej wiedzy i bogatemu doświadczeniu znacznie ulepszyła procesy związane z wytwarzaniem kolorowych, paneli OLED. Verbatim niedawno przedstawił pierwszy na świecie moduł OLED z regulacją kolorów i możliwością przyciemniania, który zapewnia jasność do 2000 cd/m². Moduły Verbatim VELVE OLED są wykorzystywane do dynamicznego oświetlenia ścian emitując harmonijne, miękkie światło oraz równomierny rozkład światła na poszczególnych panelach.
– Prognozujemy, że w ciągu kilku najbliższych lat diody LED staną się najpopularniejszym energooszczędnym urządzeniem oświetleniowym przejmując rolę tradycyjnych żarówek, halogenów i kompaktowych lamp fluoroscencyjnych (CFL). Szybko zbliżamy się do punktu, w którym cena lamp LED obniży się na tyle, że prawdopodobnie zdominują one rynek – powiedziała Jeanine Chrobak-Kando, kierownik ds. rozwoju biznesowego w firmie Verbatim.
Według firmy Electronics.ca Research Network, rynek lamp LED do oświetlenia ogólnego może osiągnąć wartość 15,5 mld euro w 2012 r. oraz 25 mld euro w 2017 r. Obecnie motorami wzrostu rynku są monitory i telewizory LCD podświetlane diodami LED, a na drugim miejscu znajdują się ekrany do urządzeń mobilnych.
Analitycy przewidują jednak, że już w 2014 r. oświetlenie LED wykorzystywane na rynku budownictwa komercyjnego przewyższy wartość pozostałych segmentów rynku.
© Bill Wiegand, University of Illinois
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |