Już ponad 100 GW zainstalowanej mocy w europejskiej energetyce wiatrowej - UNIA EUROPEJSKA - ELEKTROWNIE WIATROWE - ENERGETYKA WIATROWA - EWEA - PSEW
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Już ponad 100 GW zainstalowanej mocy w europejskiej energetyce wiatrowej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Już ponad 100 GW zainstalowanej mocy w europejskiej energetyce wiatrowej

Już ponad 100 GW zainstalowanej mocy w europejskiej energetyce wiatrowej
fot. Statfraft/CC/Flickr

Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association) opublikowało dane statystyczne na temat europejskiego rynku energetyki wiatrowej. Zgodnie z szacunkami EWEA łączna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w krajach UE przekroczyła 100 GW.

Farmy wiatrowe o łącznej mocy 100 GW mogą wyprodukować energię elektryczną w ciągu roku dla 57 mln gospodarstw domowych – odpowiada to produkcji energii przez 39 elektrowni atomowych. Osiągnięcie pułapu 10 GW w instalacjach wiatrowych zajęło aż 20 lat. Ogromne przyśpieszenie inwestycji napawa jednak optymizmem Połowa całkowitej mocy europejskiej energetyki wiatrowej została zainstalowana w ciągu ostatnich sześciu lat.

  Produkcja tak dużej ilości energii wymagałaby spalania 72 milionów ton węgla rocznie. Do przewiezienia surowca potrzebowalibyśmy 750 000 wagonów o łącznej długości 11 500 kilometrów; odpowiada to odległości z Brukseli do Buenos Aires – powiedział Christian Kjaer, dyrektor EWEA.

Pomimo, iż wykorzystujemy tylko mały ułamek ogromnych europejskich zasobów energii wiatrowej, ma ona istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Europy. To także szansa na niższe koszty energii, większą konkurencyjność, eksport technologii i nowe miejsca pracy – dodał Kjaer.

W Polsce, wg danych Urzędu Regulacji Energetyki, w energetyce wiatrowej zainstalowanych jest blisko 2200 MW. Dynamika przyrostu nowych farm wiatrowych wyraźnie spada. Jest to spowodowane niepewnością na rynku, którą potęguje projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii.

  Wielu z inwestorów zadaje sobie pytanie o dalszy sens funkcjonowania w sektorze, w którym otoczenie prawne zmienia się jak w kalejdoskopie i nigdy nie wiadomo, czym będziemy zaskoczeni dziś i w przyszłości. Dlatego tak ważne są dane z europejskiego rynku energii, które  niezmiennie pokazują, że kryzys gospodarczy nie wpływa drastycznie na ten sektor. Dziś trudno wyobrazić sobie równie stabilną i przyszłościową branżę. Mam nadzieję, że decydenci to zauważą i pozwolą aby wiatraki nakręcały polską gospodarkę w równym stopniu jak w innych krajach UE – mówi Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

W związku z niepokojami w branży, PSEW już 10 października podczas Konferencji i targach Offshore, ogłosi raport firmy PwC, który analizuje nowy projekt ustawy OZE pod kątem inwestycji w energetyce wiatrowej.

Nowo zainstalowane farmy wiatrowe to:

  • Anholt w Danii, morska farma wiatrowa Dong Energy; moc:  400 MW
  • Linowo w Polsce, farma wiatrowa EDF Energies Nouvelles Polska; moc:  48 MW
  • Ausumgaard w Danii, farma wiatrowa prywatnego właściciela gruntu; moc: 12 MW
  • Akoumia na Krecie, farma wiatrowa greckiego przedsiębiorstwa PPCR; moc: 7,2 MW

Farmy wiatrowe o mocy 100 GW mogą wyprodukować tyle samo energii w ciągu 1 roku co:

  • 62 elektrownie węglowe, lub
  • 39 elektrowni jądrowych, lub
  • 52 elektrownie gazowe.

Do wytworzenia tej samej ilości energii elektrycznej, co 100 GW turbin wiatrowych należy:

  • spalić 72 miliony ton węgla, kosztem 4 983 mln euro, co oznaczałoby emisje 219,5 ton metrycznych CO2 do atmosfery, lub
  • spalić 42,4 mln metrów sześciennych gazu, kosztem 7 537 mln euro, co oznaczałoby emisje 97,8 ton metrycznych CO2 do atmosfery.

Łączna ilość zainstalowanej mocy (GW) w elektrowniach wiatrowych w UE (źródło: EWEA)

Rys. Łączna ilość zainstalowanej mocy (GW) w elektrowniach wiatrowych w UE (źródło: EWEA)

PSEW

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl