Studenci Uniwersytetu Technicznego w Aachen zaprojektowali modelowy dom o zerowym zużyciu energii, który wziął udział w międzynarodowym konkursie Solar Decathlon Europe 2012, odbywającym się w Madrycie w dniach 14-30 września 2012. Komponentów do realizacji obiektu w całości zasilanego energią odnawialną dostarczyła firma Schüco.
Głównym założeniem konkursu Solar Decathlon Europe 2012 jest realizacja budynku mieszkalnego, który odzwierciedla zrównoważone budownictwo w całym cyklu życia, od budowy poprzez użytkowanie aż po jego rozbiórkę. Obiekt taki musi być w pełni przyjazny środowisku, dzięki wysokiej efektywności energetycznej i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
W konkursie uczestniczy 20 zespołów pochodzących z 15 krajów europejskich. Wśród nich znalazła się pięćdziesięcioosobowa grupa studentów z Uniwersytetu Technicznego z Aachen, która w Madrycie zaprezentowała jednokondygnacyjny budynek z dużymi przeszkleniami. Zarządzanie funkcjami obiektu zostało w całości zautomatyzowane, zaś energii do jego zasilania dostarcza zamontowana na dachu instalacja fotowoltaiczna. Dostawcą komponentów do realizacji wymagającego przedsięwzięcia została firma Schüco, która zapewniła unikatowe rozwiązanie panoramicznych drzwi przesuwnych, rozwiązań automatyki, systemów solarnych oraz pasywnej stolarki okiennej.
Budynek zeroenergetyczny pomysłu studentów w Aachen został pierwotnie zrealizowany w celach testowych w niemieckiej miejscowości Jülich. Jedną z idei projektu było stworzenie swobodnego przejścia architektonicznego pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem zewnętrznym. Pasywne, wielkowymiarowe przeszklenia zostały skonstruowane przy użyciu aluminiowych okien i wykonanych specjalnie na potrzeby projektu panoramicznych przesuwnych drzwi, bez których nie byłoby możliwe uzyskanie efektu maksymalnej przezierności. W strefie wejścia zastosowano wysoko izolowane drzwi aluminiowe wraz z systemem Schüco DoorControl. Rozwiązanie estetycznie zintegrowane z ościeżnicami czuwa nad zachowaniem komfortu obsługi i bezpieczeństwem domu.
Projekt konkursowy przygotowany przez studentów z Uniwersytetu Technicznego w Aachen w Niemczech. fot. RWTH Aachen
Budynek jest w całości zasilany energią elektryczną generowaną przez instalację fotowoltaiczną. Na jej potrzeby zaprojektowano płaski dach samonośny o powierzchni 144 m2, który następnie został pokryty modułami fotowoltaicznymi. Sterowanie instalacjami i jednostkami okienno-drzwiowymi odbywa się poprzez dedykowane aplikacje na urządzenia z systemem iOS (iPhone i iPad).
W połowie września elementy domu zostały przewiezione na siedmiu ciężarówkach z Jülich do Madrytu, gdzie projekt stanął do rywalizacji z innymi zrównoważonymi koncepcjami architektonicznymi przygotowanymi przez projektantów z całej Europy.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |