Maksymalna sprawność paneli fotowoltaicznych. Jak przyczynia się do tego ich prawidłowe mycie? - PANELE FOTOWOLTAICZNE - FOTOWOLTAIKA - KONSERWACJA INSTALACJI - KONSERWACJA - MODUŁY FOTOWOLTAICZNE - INSTALACJE SOLARNE - CZYSZCZENIE
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Mouser Electronics Poland   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Maksymalna sprawność paneli fotowoltaicznych. Jak przyczynia się do tego ich prawidłowe mycie?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Maksymalna sprawność paneli fotowoltaicznych. Jak przyczynia się do tego ich prawidłowe mycie?

Maksymalna sprawność paneli fotowoltaicznych. Jak przyczynia się do tego ich prawidłowe mycie?

Choć boom na fotowoltaikę dobiega powoli końca za sprawą przepisów o jej rozliczaniu, które weszły w życie 1 kwietnia nie zmieni to faktu, że dotychczas była bardzo popularna. Co zrobić, by sprawność paneli PV była maksymalna? Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest potrzebne, aby utrzymać instalację w dobrej kondycji i w pełni korzystać z jej wydajności?

Obserwowana w ostatnich latach niesamowita popularność fotowoltaiki sprawiła, że w Polsce na koniec 2021 r. zajęła ona pierwsze miejsce wśród odnawialnych źródeł energii. W grudniu 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 7670 MW.

Kilkadziesiąt procent spadku wydajności

Zanieczyszczenia, które mogą znaleźć się na panelach to kurz, sadza, pyłki roślin, ptasie odchody, mech, itp. To jednak nie wszystko. W pobliżu terenów rolniczych – pełne substancji organicznych pyły powstające w czasie zbiorów, przy pracy maszyn rolniczych również je zanieczyszczają. Dodatkowo fragmenty paneli mogą być przysłonięte przez liście czy gromadzące się w ramkach nasiona roślin. Odkładające się i długo zalegające zanieczyszczenia są trudniejsze do usunięcia. Nawet przy dużym nachyleniu dachu i obfitych opadach, sam deszcz nie jest w stanie ich spłukać. Niektóre z zanieczyszczeń mogą być szczególnie problematyczne i chociaż mają charakter punktowy - potrafią całkowicie zablokować dopływ światła w zabrudzonym miejscu.

W przypadku szeregowego łączenia paneli PV,  jeśli tylko jeden z paneli będzie silnie zabrudzony i to spowoduje znaczny spadek jego wydajności, to każdy kolejny będzie pracował też z obniżoną mocą – przestrzega Artur Putek. Panele układane są w pętlach zwanych stringami i każdy kolejny panel w pętli będzie przejmował moc maksymalną poprzedniego ogniwa. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w ramach instalacji działa tzw. optymalizator mocy. Jednak ze względu na koszt urządzenia, nie każdy z inwestorów zakładających fotowoltaikę zdecydował się na to rozwiązanie. Wydajność zabrudzonych paneli może spaść w skrajnych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent – doprecyzowuje Artur Putek, prezes zarządu spółki Zielona Energia, zajmującej się wdrażaniem rozwiązań fotowoltaicznych dla biznesu.

Czym i jak często myć panele?

Woda destylowana, gąbka lub stworzona na potrzeby mycia paneli specjalna, bezpieczna szczotka. Z pewnością nie powinno używać się w tym procesie środków chemicznych, które mogłyby zniszczyć powierzchnię instalacji. Panele można myć samemu (w przypadku łatwego dostępu do instalacji) lub zlecić takie usługi profesjonalnemu Partnerowi – czy to w przypadku umiejscowienia instalacji na dachu budynku, czy to w przypadku farmy fotowoltaicznej. Dostawca zapewni bezpieczeństwo wykonania, chociażby przez ochronę polisy ubezpieczeniowej.  

Przy myciu fotowoltaiki woda demineralizowana daje najlepsze rezultaty w najkrótszym czasie. Jest w 100% bezpieczna dla paneli fotowoltaicznych jak i elementów metalowych, nie pozostawia smug i zacieków. Dodatkowo posiada ph 5,5 dzięki czemu na powierzchni paneli pozostawia naturalną warstwę antystatyczną „odpychającą” zabrudzenia – wyjaśnia Grzegorz Smereka, wiceprezes zarządu spółki Impel System, dyrektor operacyjny grupy produktowej Cleaning w Grupie Impel. W Grupie Impel dysponujemy nowoczesnymi mobilnymi stacjami czyszczącymi o wysokiej wydajności, inwestujemy w szkolenie pracowników. Nasze zespoły mobilne są w stanie szybko dotrzeć w każdy zakątek Polski. Dzięki temu możemy bez problemu obsługiwać mniejsze instalacje, jak i ogromne farmy fotowoltaiczne. Co ważne oferowana przez Grupę Impel usługa mycia paneli fotowoltaicznych nie wymaga dostępu do wody czy zewnętrznych źródeł prądu. Nasze mobilne grupy są w pełni samowystarczalne, by klient nie musiał się o nic martwić  – dodaje.

Doświadczenia z innych rynków, gdzie fotowoltaika jest rozwiązaniem stosowanym znacznie dłużej pokazują, że najlepiej czyścić panele przynajmniej 2 razy w roku. Warto robić to na wiosnę, po stopnieniu śniegów i latem, po zakończeniu okresu intensywnego pylenia roślin.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl