Od września koniec z tradycyjnymi żarówkami - RECYKLING - ŚWIETLÓWKI KOMPAKTOWE - ŚWIETLÓWKI - ŻARÓWKI - ELEKTROŚMIECI - RTĘĆ
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Od września koniec z tradycyjnymi żarówkami
drukuj stronę
poleć znajomemu

Od września koniec z tradycyjnymi żarówkami

Od września koniec z tradycyjnymi żarówkami
fot. ElektroEko

Od 1 września 2012 z masowej produkcji zostaną wycofane tradycyjne żarówki żarowe o mocy 25 wat lub mniejszej. Oznacza to, że na sklepowych półkach już wkrótce dostępne będą tylko energooszczędne źródła światła, np. świetlówki, które po zużyciu należy oddawać do specjalnych punktów zbierania. Z czego to wynika?

Zgodnie  z regulacjami Unii Europejskiej tradycyjne żarówki żarowe są wycofywane z produkcji od 2009 roku. Początkowo z półek sklepowych zniknęły te najmocniejsze – o mocy 100 W (lub mocniejsze) oraz żarówki matowe. W 2010 roku wycofano tradycyjne żarówki 75-watowe, a w 2011 - 60-watowe. Zgodnie z przyjętym harmonogramem od 1 września 2012 roku zaprzestana zostanie produkcja tradycyjnych żarówek żarowych, które zastąpią energooszczędna źródła światła.

Proces ten podyktowany jest m.in. kwestiami ekologicznymi - tradycyjne żarówki emitują  światło z rozgrzanego do wysokiej temperatury żarnika zawartego wewnątrz szklanej bańki lampy, przez co około 90% energii zużywanej przez zwykłą żarówkę jest marnowana i przekazywana do otoczenia w postaci ciepła. Szacuje się, że zaledwie 7-9% pobieranej energii elektrycznej jest emitowane w postaci światła! Świetlówki kompaktowe są bardziej wydajne - energię pożytkują głównie na emitowanie światła, a nie wydzielanie ciepła. Urządzenia dobrej jakości zużywają około 5 razy mniej energii i świecą nawet do 10 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.

- Wszyscy użytkownicy świetlówek muszą pamiętać, że po ich zużyciu nie można wyrzucać ich do zwykłych pojemników na śmieci, o czym  informuje symbol przekreślonego kosza umieszczony na każdej żarówce energooszczędnej. Muszą być one oddawane do specjalnych punktów zbierania. Selektywna zbiórka zużytych świetlówek jest bardzo ważna ze względu na zawartą w nich rtęć. Metal ten w przypadku kontaktu z organizmem może powodować uszkodzenia układu nerwowego, zaburzać działanie aparatów mowy i słuchu a w niektórych przypadkach powodować nawet śmierć – podkreśla Anna Podsiadło z działającej na zasadach not-for-profit organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego ElektroEko SA.

Co zrobić ze zużytą świetlówką?

Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym świetlówki uważane są za odpady niebezpieczne, które bezwzględnie muszą być poddane selektywnej zbiórce, a następnie procesom odzysku i recyklingu. Zużyte świetlówki można oddać do gminnych punktów zbierania, których lokalizację można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl, lub w sklepie przy zakupie nowej. W największych polskich miastach (Aglomeracji Śląskiej, Bydgoszczy, Gliwicach, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu oraz w Zgierzu) funkcjonuje również program „Masz ZUŻYTĄ ŚWIETLÓWKĘ? Wrzuć ją do pojemnika z tym znakiem!”.  

- W ramach programu w budynkach użyteczności publicznej oraz na osiedlach mieszkaniowych ustawiane są specjalne, oznakowane pojemniki. Są one zbudowane w taki sposób, by zużyta świetlówka nie  uległa zniszczeniu, dzięki czemu będzie mogła być poddana procesom odzysku i recyklingu. Spółdzielnie mieszkaniowe oraz administratorzy budynków, którzy przystąpili do programu realizowanego przez ElektroEko, nie ponoszą żadnych kosztów – mówi Anna Podsiadło.

Jedynym wymogiem uczestnictwa w programie jest wskazanie miejsc, w których można ustawić pojemniki, a także umożliwienie regularnego odbioru zebranych świetlówek. Jeden pojemnik powinien przypadać na około 60 mieszkań.

Czy wiesz, że…

  • Aż 90% zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej
  • Świetlówki zużywają tylko 20% energii elektrycznej, której potrzebują żarówki żarowe do wytworzenia takiej samej ilości światła. Oznacza to, że żarówkę 100W może zastąpić świetlówka 20W.  
  • Zużyte świetlówki można oddać w sklepie lub hurtowni przy zakupie nowych. Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć je w tej samej ilości, co zakupione, bez względu na markę. Zużyte świetlówki, w dowolnej ilości, przyjmują również lokalne punkty zbierania elektrośmieci. 
  • Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 roku, za wyrzucenie do zwykłego śmietnika elektrośmieci, w tym zużytej świetlówki, grozi kara grzywny do 5 000 złotych
  • Powszechnie uważa się, że lampa żarowa została wynaleziona przez Thomasa Edisona w 1879 roku, a do ogólnego użytku wprowadzono ją na początku XX wieku
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Pisanie prawdy nie jest w interesie firmy ElektroEko...
No avatar
Gość
a zapomniał autor artykułu dodać, że świetlówki energooszczędne i lampy jarzeniowe zawierają wewnątrz rtęć, która jest uwalniana przy stłuczeniu np. w mieszkaniu lub w punkcie utylizacji tam żarówki są tłuczone bez jakichkolwiek zabezpieczeń, nawet pracujący tam ludzie nie są tam chronieni. Przy uwolnieniu par rtęci w mieszkaniu skutki dla zdrowia są tragiczne i rozłożone w działańiu na lata. na YouTybe jest o tym dokument pt" Żarówkowi ściemniacze "
Zanim się napisze artykuł to może czasami warto wiedzieć o czym się pisze.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl