Każdy punkt na ruchliwej ulicy może być "nastąpiony" nawet 50 tys. razy dziennie, można więc sobie wyobrazić ile energii jest przekazywanej podłożu i traconej podczas spacerów w dużych miastach. Okazuje się jednak, że można ją odzyskać w postaci energii elektrycznej i wykorzystać. Potrafi to zrobić nowy produkt zaprojektowany przez brytyjskiego naukowca, Laurence'a Kemball-Cooka.
Zasada działania technologii PaveGen związana jest z ruchem naciśniętej płyty chodnikowej o 5mm w dół. Pochłaniając energię kinetyczną wytwarzaną podczas chodzenia system generuje ~ 2,1 wata energii elektrycznej na godzinę.
Za każdym razem, kiedy przechodnie stają na gumowej płycie, produkuje ona energię elektryczną, która może być przechowywana w bateriach litowo-polimerowych i/lub dostarczana do pobliskich urządzeń oświetleniowych, wyświetlaczy lub tablic informacyjnych.
Technologia PaveGen mogłaby zwiększyć bezpieczeństwo przechodniów na ulicach:
Zaledwie 5 płyt rozłożonych na ruchliwej ulicy jest w stanie generować wystarczająco dużo energii aby oświetlić przystanek autobusowy przez całą noc. Ale zastosowania technologii nie muszą być ograniczone jedynie do ulic. System ten wdrożony w publicznych i prywatnych powierzchniach ma potencjał, aby zasilać m.in. oświetlenie, automatyczne drzwi, automaty do sprzedaży biletów, lodówki, szyldy, a nawet komputery. W zależności od użytkowania okres zwrotu z inwestycji wynosi w tej chwili około roku, a żywotność urządzenia to około 5 lat lub 20 mln nastąpień.
Dotychczas PaveGen został przetestowany we wschodnim Londonie, ale w 2010 roku ma być rozwijany w innych lokalizacjach na Wyspach Brytyjskich. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami to wynalazek może znaleźć zastosowanie w metropoliach na całym świecie, np. na Times Square w Nowym Jorku lub najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w Tokyo:
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |