Wspólne starania grupy firm na czele z koncernem chemicznym Solvay i centrum badawczym Holst Centre zaowocowały opracowaniem giętkich paneli OLED o powierzchni 69 cm2 i wydajności 30 lm/W przy 1000 cd/m2.
Nowo opracowane panele świetlne oferują wydajność 2-3 razy większą od żarówek, a przy tym są niezwykle elastyczne i bardzo cienkie.
Obecnie panele OLED wytwarzane są na sztywnej szybie z wykorzystaniem próżni, natomiast Solvay i Holst Centre wykorzystały metodę nakładania wielu warstw na giętkie powierzchnie, dając produktowi szerokie możliwości aplikacji w oświetleniu, nie tylko architektonicznym. Proces umożliwia wytworzenie bardzo cienkich, półprzezroczystych paneli, które znajdą zastosowanie nie tylko w ścianach i sufitach, ale mogą być również wkomponowane w okna.
Rozwiązanie bazuje niemal wyłącznie na organicznych materiałach opracowanych przez Solvay i jest zintegrowane z technologią Plexcore OC Hole Injection Layer firmy Plextronics. Holst Centre odpowiadało cienkowarstwowy materiał hermetyczny i przeźroczyste anody stworzone przy wykorzystaniu plastikowego i elastycznego podłoża od DuPont Teijin Films.
Badania przeprowadzone w laboratoriach Philipsa potwierdziły wydajność nowych paneli na poziomie 30 lm/W przy 1000 cd/m2, co jest od 2 do 3 razy lepszym wynikiem od wydajności lamp żarowych.
Źródło: holstcentre.com
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |