Zarządzanie oświetleniem elewacyjnym i ogrodowym - STEROWANIE OŚWIETLENIEM - ONNINEN - LAMPY OGRODOWE - OPRAWY OGRODOWE - F&F - ZEGARY STERUJĄCE - OŚWIETLENIE ELEWACYJNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Zarządzanie oświetleniem elewacyjnym i ogrodowym
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zarządzanie oświetleniem elewacyjnym i ogrodowym

Zarządzanie oświetleniem elewacyjnym i ogrodowym

Programowalne zegary sterujące oświetleniem

W obecnych czasach coraz więcej osób i rodzin decyduje się na budowę bądź kupno własnego domu. Powody takich decyzji są różnorodne, między innymi zgiełk wielkomiejski, zanieczyszczenie środowiska, chęć bycia bliżej natury czy brak intymności we własnym mieszkaniu.

Nierozłącznym elementem posiadania własnego domu jest jego oświetlenie elewacyjne i równie częste, choć niekonieczne oświetlenie ogrodowe. Oświetlenie to nie tylko umożliwia poruszanie się na zewnątrz po zmroku, ale stanowi także dopełnienie pięknie zaprojektowanego ogrodu eksponując roślinność, ukształtowanie terenu, oczka wodne czy fontanny.

Projektując oświetlenie elewacyjne i ogrodowe często zapominamy o towarzyszącym temu aspektom ekonomicznym i ekologicznym. Nie liczymy ilości dodatkowych odbiorników energii, ich kosztu i dodatkowego zużycia energii. Górę nad tym bierze chęć posiadania wymarzonego domu i ogrodu, miejsca wytchnienia i spotkań poza murami budynku. Towarzyszą temu świadomie, choć z dyskomfortem psychicznym akceptowane wysokie i wciąż rosnące koszty energii elektrycznej. Czy musi tak być? 

Czy jesteśmy w stanie w racjonalny sposób zarządzać zużyciem energii potrzebnej do oświetlenia elewacyjnego i ogrodowego nie tracąc na jego użyteczności, a jednocześnie zadbać o środowisko i własny portfel? Odpowiedzią na postawione pytanie mogą być astronomiczne zegary sterujące firmy F&F.

Zegar astronomiczny służy do włączania i wyłączania oświetlenia zgodnie z dobowymi, astronomicznymi punktami zachodu i wschodu słońca. Krótko mówiąc włącza oświetlenie o zmierzchu i wyłącza je o świcie. Ta funkcja sprawia, że nie musimy pamiętać o włączaniu i wyłączaniu oświetlenia zewnętrznego, dokonuje się ono automatycznie z zachowaniem optymalnego czasu jego uruchamiania. Ta funkcja daje użytkownikowi komfort i optymalizację procesu powodując częściowe obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

oświetlenie elewacyjne domu

Oświetlenie ogrodowe

Znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych spowodowane jest dodatkowymi funkcjami zegarów:

 1. Czasowe punkty włączeń i wyłączeń - użytkownik może dokonać ręcznej korekcji włączania i wyłączania oświetlenia zewnętrznego tzn. może przyspieszyć lub opóźnić włączenie oświetlenia w stosunku do zachodu i wschodu słońca.
 2. Przerwa nocna – umożliwia użytkownikowi o ustalonej godzinie wyłączenie oświetlenia zewnętrznego i ponowne jego włączenie o ustalonej godzinie przed wschodem słońca.

Założenia:

 1. Średnioroczny czas włączania oświetlenia elewacyjnego w ciągu doby – 12 h;
 2. Średnioroczny czas włączania oświetlenia ogrodowego w ciągu doby - 12 h;
 3. Przerwa nocna przy zastosowaniu automatyki zegara astronomicznego – 23.00 – 05.00 – 6 h;
 4. Zastosowane źródła światła:
  • elewacyjne:
     - 8 halogenów 35 W – oprawy umieszczone pod dachem;
     - 2 żarówki 40 W – oprawy umieszczone przy wejściu do domu;   
  • ogrodowe:
     - 8 żarówek 40 W – oprawy ogrodowe;
 5. Czas pracy źródeł halogenowych – 2000 h;
 6. Czas pracy źródeł żarowych – 1 000 h;
 7. Koszt zegara astronomicznego jednokanałowego PCZ 525 – 252,54 zł brutto;
 8. Koszt zegara astronomicznego dwukanałowego PCZ 526 – 359,55 zł brutto;
 9. Koszt halogenów 35 W – 11,81 zł/szt brutto;
 10. Koszt źródeł żarowych 40 W – 1,32 zł/szt brutto;
 11. Koszt energii elektrycznej – 0,56 zł/kWh brutto.

Zarządzanie oświetleniem F&F

Zarządzanie oświetleniem F&F

Źródło: Onninen

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl