Resort środowiska czeka na propozycje innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku m.in. dla przemysłu wydobywczego i ekologicznych rozwiązań w wytwarzaniu energii. Będą one promowane na świecie pod marką GreenEvo.
Aplikacje można składać do końca lutego. Do tej pory wnioski o wsparcie z tzw. akceleratora zielonych technologii w trzeciej już edycji GreenEvo złożyło 12 firm.
W ramach powstałego przed trzema laty Akceleratora Zielonych Technologii GreenEvo resort promuje na świecie najlepsze polskie rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska. Z pomocy tego akceleratora korzysta już 30 firm - laureatów 2 poprzednich edycji konkursu.
- Złożono już 12 wniosków. Zainteresowanie jest duże, ale jak pokazały poprzednie dwie edycje, najwięcej aplikacji trafi do nas w ostatnim dniu przyjmowania zgłoszeń, czyli 29 lutego - powiedziała koordynatorka projektu w MŚ Agnieszka Kozłowska-Korbicz.
Spośród nadesłanych zgłoszeń kapituła projektu wybierze najlepsze technologie. Firmy zgłaszające skorzystają z bezpłatnych szkoleń, obejmujących tematykę transferu technologii, strategicznych rynków zagranicznych oraz rynku krajowego czy zasad promocji. Po szkoleniach nastąpi kolejna selekcja i wybór laureatów, których technologie będą promowane za granicą na targach i wystawach oraz poprzez sieć polskich ambasad i przedstawicielstw handlowych. Firmy otrzymają również indywidualne wsparcie doradcze i merytoryczne ze strony ekspertów projektu GreenEvo.
MŚ stworzył akcelerator, aby znaleźć na polskim rynku i wypromować za granicą innowacyjne technologie firm zajmujących się ekologią. Marka GreenEvo ma być gwarantem wysokiej jakości zielonych technologii z Polski. Zdaniem resortu uczestniczące w projekcie firmy uzyskują większy prestiż i zaufanie na światowym rynku.
Środki wyłożył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; inicjatorzy projektu uzyskali też wsparcie z innych instytucji zajmujących się promocją przedsiębiorczości i gospodarki. Oprócz resortu środowiska w projekcie uczestniczą ministerstwa: gospodarki, spraw zagranicznych, nauki i szkolnictwa wyższego, a także Urząd Patentowy oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Firmy biorące udział w projekcie Ministerstwa Środowiska promowały swoje rozwiązania niemal na całym świecie, m.in. w Chinach, Indiach, Tajlandii, Kazachstanie, Wietnamie, Armenii, Azerbejdżanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Rosji, we Francji, w Norwegii, Algierii, Mołdawii, Chorwacji, na Ukrainie i Białorusi. Wielu z nich już udało się nawiązać kontakty handlowe, które zakończyły się współpracą z zagranicznymi partnerami.
Informacje o akceleratorze można znaleźć na stronie internetowej projektu - greenevo.gov.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |