Nowe oprogramowanie ma przeciwdziałać wypadkom lotniczym - IBM - OPROGRAMOWANIE - NAGRODA - MATEMATYKA - LOTNICTWO - WYPADKI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowe oprogramowanie ma przeciwdziałać wypadkom lotniczym
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe oprogramowanie ma przeciwdziałać wypadkom lotniczym

Nowe oprogramowanie ma przeciwdziałać wypadkom lotniczym
fot. IBM Reserch

Prof. Alexandra Silva opracowała projekt nowego oprogramowania opartego na modułach matematycznych, które może ograniczyć liczbę pomyłek podczas pilotażu samolotów. Budowa prototypu programu komputerowego realizowana jest w kooperacji z koncernem IBM.  

Opracowany przez uczoną z Universidade Minho w Bradze projekt programu bazuje na algebrze Kleene. Zdaniem prof. Alexandry Silvy, przygotowany przez nią teoretyczny konspekt software może znaleźć zastosowanie w sytuacjach krytycznych, np. podczas awarii systemów pokładowych.

Nowe oprogramowanie zostało już skierowane do opracowania technologicznego i wprowadzenia na rynek. Jego realizacją zajmie się koncern IBM, który wyróżnił w ub. roku portugalską uczoną tzw. Nagrodą Naukową IBM.

„Aktualnie opracowujemy narzędzia, dzięki którym nasze rozwiązania teoretyczne zostaną urzeczywistnione przez programistów w nieomylne systemy” - dodała prof. Alexandra Silva.

Projekt portugalskiej badaczki, zatytułowany „Koalgebry Kleene”, wprowadza nowe elementy do rozwoju modeli matematycznych oraz specyficznych języków, jakie mogą zostać zastosowane w bardzo złożonych systemach komputerowych.

„W latach 50. XX wieku informatyka potrzebowała prostych modeli matematycznych, gdyż stosowane wówczas urządzenia również charakteryzowały się dużą prostotą. O ile jednak technologia komputerowa rozwinęła się do bardzo zaawansowanego i złożonego poziomu, o tyle proces ten nie nastąpił w przypadku softwareów. Tymczasem w dzisiejszych samolotach potrzebujemy programów komputerowych, które działają szybko i bezbłędnie. Stworzony przeze mnie koncept oprogramowania odpowiada wymaganiom dzisiejszych systemów komputerowych i zawiera uwspółcześnione języki dla aplikacji” - powiedziała Alexandra Silva.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl