Belgijska organizacja badawcza IMEC oraz firmy będące jej partnerem w projekcie IMOLA ogłosiły rozpoczęcie prac badawczych nad oświetleniem OLED w ramach 7. Programu Ramowego UE. Celem projektu jest stworzenie modułów OLED o dużej powierzchni z wbudowanym systemem sterowania oświetleniem. Rozwiązania IMOLA znajdą zastosowanie w efektywnych energetycznie projektach oświetlenia ścian i sufitów, gdzie natężenie światła będzie można regulować w inteligentny sposób, np. w zależności od pory dnia i warunków pogodowych, a także w branży Automotive.
OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne) to cienkie jak papier, elastyczne i bardzo lekkie urządzenia elektroniczne. Składają się z materiałów organicznych, które przewodząc prąd elektryczny emitują światło. Diody OLED zużywają do 70% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła, co sprawia, że obok LED są głównym kandydatem dla nowej generacji energooszczędnego oświetlenia. Ale zanim elastyczne wielkopowierzchniowe oświetlenie OLED będzie skomercjalizowane, niezbędne są prace badawcze mające rozwiązać niektóre wyjątkowe wyzwania tej technologii, w szczególności te obszary, które dotyczą elektroniki sterującej, dystrybucji mocy, integracji i miniaturyzacji, a także czujników zapewniających "inteligencję" aplikacji.
Konsorcjum IMOLA skupia akademickich i przemysłowych partnerów, liderów w swoich dziedzinach. Obok IMEC, koordynatora projektu są to: TNO/Holst Centre (Holandia), Philips Technologie (Niemcy), NXP Semiconductors (Belgia, Holandia), Hanita Coatings RCA (Izrael), Henkel Electronic Materials (Belgia), Centro Ricerche Plast-optica (Włochy) oraz Uniwersytet w Zagrzebiu (Chorwacja).
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |