Ostatnio przeprowadzone badania sugerują, że ekspozycja na białe światło lamp LED zmniejsza wydzielanie przez mózg melatoniny, odpowiedzialnej m.in. za regulację naszego biologicznego zegara, znacznie bardziej niż ekspozycja na żółto-pomarańczowe światło emitowane przez wysokoprężne lampy sodowe (HPS). Do takich wniosków doszedł profesor Abraham Haim z Uniwersytetu w Hajfie.
Melatonina, oprócz tego, że reguluje nasz zegar biologiczny, wykazuje także wysokie działanie przeciwutleniające i posiada silne właściwości hamujące wzrost komórek nowotworowych.
O tym, że białe światło blokuje wytwarzanie przez szyszynkę melatoniny wiadomo było od dawna, jednak dopiero badania przeprowadzone wspólnie przez astronomów, fizyków i biologów z Uniwersytetu w Hajfie, włoskiego Naukowo-Technologicznego Instytutu Zanieczyszczenia Światłem (ISTIL) i National Geophysical Data Center w Boulder, Colorado w USA wykazały, że istnieją różnice w hamowaniu wytwarzania melatoniny w zależności od rodzaju światła emitowanego przez różne źródła.
Okazało się, że lampy metalohalogenkowe dające światło białe, używane m.in. do oświetlenia stadionów, hamują wydzielanie melatoniny w tempie ponad 3 razy szybszym niż wysokoprężne lampy sodowe, które dają pomarańczowo-żółte światło. Natomiast lampy LED dające światło białe tłumiły wydzielanie melatoniny w tempie ponad 5 razy szybszym w porównaniu z lampami HPS.
Badania zostały niedawno opublikowane w "Journal of Environmental Management".
Źródło: LEDinside
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |