Żegnamy żarówki 60W…czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o ich zamiennikach - OŚWIETLENIE - ŻARÓWKA - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA - ŚWIETLÓWKI KOMPAKTOWE - ŻARÓWKI HALOGENOWE - CASTORAMA - RETROFITY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Żegnamy żarówki 60W…czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o ich zamiennikach
drukuj stronę
poleć znajomemu

Żegnamy żarówki 60W…czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o ich zamiennikach

Żegnamy żarówki 60W…czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o ich zamiennikach

Wywiad z dr inż. Andrzejem Wiśniewskim (AW) z firmy OSRAM, oraz z Wojciechem Kozłowskim (WK) Dyrektorem ds. asortymentu instalacje elektryczne w Castorama Polska Sp. z o.o.

Rynek oświetlenia ewoluuje. Wraz z dostępem do nowszych, bardziej energooszczędnych rozwiązań i technologii możliwe jest zrezygnowanie z przestarzałych, mniej wydajnych źródeł światła.

1 września w Polsce wchodzą w życie kolejne postanowienia zawarte w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej (WE) nr 244/2009 obowiązującego w Unii Europejskiej. W dokumencie tym określono ścisły harmonogram wycofywania z produkcji nieefektywnych i energochłonnych zwykłych żarówek (żarówek wolframowych). We wrześniu 2009 wycofano z produkcji żarówki 100 W i wszystkie matowe, rok później – we wrześniu 2010 – zaprzestano produkcji żarówek 75 W, a od tego roku ze sprzedaży wycofane zostaną najpopularniejsze żarówki 60 W.

Za rok ostatecznie wycofane zostaną ze sprzedaży także żarówki o niższej mocy.

 

1. Po co Komisja Europejska wprowadza regulacje ograniczające sprzedaż żarówek?

AW: Powodem decyzji Komisji Europejskiej jest dążenie do ograniczenia zużycia prądu, a tym samym zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Rezygnacja z tradycyjnych żarówek na rzecz energooszczędnych źródeł światła pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną w krajach UE o blisko 40 TWh. To tak, jakby wyłączyć dziesięć elektrowni o mocy 500 MW każda.

2. Czy to oznacza, że 1 września 2011 nie będzie można już kupić tradycyjnych żarówek 60W?

WK: Nie ma powodu do paniki. Najpopularniejsze żarówki 60W, będą w sprzedaży jeszcze przez jakiś czas, do wyczerpania zapasów magazynowych. Jeśli ktoś jest do nich bardzo przywiązany, to teoretycznie może kupić ich większą ilość. Jednak na rynku dostępne już są rozwiązania bardziej energooszczędne, które dodatkowo są dużo trwalsze np. żarówki halogenowe i świetlówki kompaktowe.

3. Jakie źródło światła jest najtańszym zamiennikiem tradycyjnej żarówki?

AW: Najtańszym zamiennikiem zwykłej żarówki jest żarówka halogenowa np. żarówka OSRAM Halogen Eco, która wygląda i świeci jak tradycyjna żarówka, ale jest dwukrotnie trwalsza. Droższym, ale też bardziej wydajnym energetycznie zamiennikiem mogą być świetlówki kompaktowe (np. OSRAM Dulux Superstar Mini Globe) lub lampy LED (np. OSRAM Led Parathom Classic A80), które są jeszcze trwalsze.

4. Czy decydując się na inne niż żarowe oświetlenie muszę liczyć się ze zmianą opraw?

WK: Nie ma takiej potrzeby. Żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe i lampy LED dostępne są dziś już w tak wielu wariantach, że bez problemu powinniśmy dobrać je do naszego żyrandola, czy abażuru. Standardowe pozostają również ich gwinty – szeroki (E27) oraz wąski (E14).

5. Nowoczesne źródła światła mają mniej watów. Który zamiennik da mi światło o mocy tradycyjnej żarówki?

AW: Tego typu informacje znajdziemy na opakowaniach, np. na świetlówce OSRAM Energy Saver znajdziemy informację18W=100W, a na lampie LED OSRAM Parathom Pro Classic A80 informacje 12W=60W. Oznacza to, że pierwsza lampa będzie stanowiła idealny zamiennik wycofanej już ze sprzedaży żarówki 100W, a druga żarówek 60W, które zostały wycofane z rynku 1 września 2011. Najlepie jest jednak porównywać strumień świetlny wyrażany w lumenach lub kandelach - te informacje również znajdują się na opakowaniach produktów OSRAM.

6. Jakie są rzeczywiste oszczędności energii w przypadku każdego ze źródeł światła?

WK: Według danych producentów w przypadku żarówki halogenowej jest to 30% przy dwukrotnie dłuższej trwałości. Świetlówki kompaktowe zapewniają aż 80% oszczędności energii przy dziesięciokrotnie większej trwałości. W przypadku markowych lamp LED pobór prądu spada o 90%, a trwałość sięga nawet 25 lat.

7. Czy oszczędności wynikające ze zmniejszonego zużycia prądu nie zostaną pochłonięte przez zakup drogiego zamiennika dla żarówki?

AW: Żeby oszczędzać energię nie potrzeba wydawać dużej kwoty pieniędzy np. Halogen Eco firmy OSRAM, najbardziej popularny zamiennik tradycyjnej żarówki jest tylko nieznacznie droższy, ale jego trwałość jest dwukrotnie większa. Oszczędzamy zatem nie tylko na rachunkach za prąd, ale i na samych żarówkach.

8. Czy są miejsca, w których lepiej jest użyć żarówki halogenowej lub świetlówki kompaktowej?

WK: W świadomości wielu konsumentów istnieje mit, że w związku ze zwiększonym poborem energii podczas nagrzewania świetlówek kompaktowych nie powinno się stosować ich w miejscach, gdzie często włącza i wyłącza się światło. W rzeczywistości każde urządzenie elektryczne podczas uruchamiania pobiera większą ilość energii. Trwa to jednak tylko ułamki sekund. W przypadku zastosowania świetlówek kompaktowych koszt za same włączenia rośnie o kilka do kilkudziesięciu groszy na przestrzeni … dziesięciu lat.

9. Czy zamieniając żarówkę na inne źródło światła mam gwarancje, że światło będzie równie przytulne?

AW: O przytulności światła decyduje jego barwa, a ta może być ciepła lub zimna. Ciepłe światło może także emitować żarówka halogenowa, świetlówka kompaktowa, czy lampa LED. Na markowych produktach odnajdziemy informacje o temperaturze emitowanego przez nie światła. To, które nazywamy „przytulnym” powinno znajdować się w przedziale od 2 500 K do 3 500 K.

10. Gdzie kupić żarówkę halogenową, świetlówkę kompaktową lub lampę LED?

WK: Zarówno żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe i lampy LED dostępne są w sklepach Castorama oraz Brico Depot. Decydując się na zakupy w naszej sieci, klienci zyskują dostęp do bogatej oferty oraz mogą uzyskać fachową poradę na temat tych źródeł światła.

Źródło: Osram

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Osram i siemens = spisek żarówkowy.... żarówka miała świecić nie więcej niż 1000h... Smutne ale prawdziwe...
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl