Organiczna i polimerowa elektronika użytkowa - LED - OGNIWA FOTOWOLTAICZNE - ENERGIA SŁONECZNA - DANIA - ELEKTRONIKA UŻYTKOWA - ELASTYCZNA ELEKTRONIKA - OPV - LATARKI - LATARKA LED
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Organiczna i polimerowa elektronika użytkowa
drukuj stronę
poleć znajomemu

Organiczna i polimerowa elektronika użytkowa

Organiczna i polimerowa elektronika użytkowa

Wyprodukowano pierwsze 10 tysięcy diodowych latarek, zasilanych organiczną i polimerową baterią słoneczną. Nowe urządzenia są tanie i stosunkowo łatwe w produkcji - informuje "Energy & Environmental Science". 

Organiczne i polimerowe baterie słoneczne (OPV, ang. organic photovoltaic), to nowoczesne urządzenia umożliwiające przetwarzanie energii słonecznej, w bardziej "poręczną" formę energii, w energię elektryczną.

W swym podstawowym założeniu baterie słoneczne typu OPV niczym nie różnią się od urządzeń produkowanych w tradycyjny sposób (w oparciu o krzem), w które od lat wyposażane są różnego typu gadżety elektroniczne (np. kalkulatory czy zegarki zasilane światłem słonecznym). Najważniejszą nową cechą paneli OPV jest aktywny materiał, z którego produkowane są tego typu baterie słoneczne, a co za tym idzie możliwość konstrukcji bardzo taniej i stosunkowo prostej w produkcji tzw. elastycznej, miękkiej elektroniki.

Chcąc pokazać światu, że technologia produkcji organicznych i polimerowych baterii słonecznych jest już gotowa na światowy komercyjny debiut, naukowcy z Technical University of Denmark (Dania) stworzyli linię produkcyjną wytwarzającą proste latarki diodowe wyposażone w nowoczesną baterię słoneczną typu OPV.

Nowa diodowa latarka wyglądem przypomina średniej wielkości zaawansowany telefon komórkowy, którego panel dotykowy w tym wypadku jest całkowicie zasłonięty 16 organicznymi i polimerowymi ogniwami słonecznymi. Ogniwa OPV połączone zostały z litowo polimerową baterią, w której możliwe jest magazynowanie wyprodukowanej ze światła słonecznego energii elektrycznej.

Procedura wytwarzania latarki diodowej wymaga 35 kroków, w których to etapach produkowane są nie tylko nowoczesne panele słoneczne, ale również elastyczna bateria i nadrukowywane są wszystkie niezbędne ścieżki elektroniczne. Korzystając z opisanej procedury, naukowcy byli w stanie wyprodukować półprzemysłową liczbę diodowych latarek - premierowa seria liczyła 10 tysięcy sztuk.

Według naukowców, możliwość łatwej produkcji latarek diodowych utworzonych z nowoczesnych materiałów pokazuje potencjał, jaki drzemie w tej technologii. Kwestią czasu jest adaptacja układów OPV do bardziej zaawansowanych rozwiązań elektroniki użytkowej.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl