Stowarzyszenie Elektryków Polskich zdecydowanie sprzeciwiło się usunięciu z Prawa energetycznego zapisu o obowiązku okresowego sprawdzania kwalifikacji zawodowych elektryków i napisało list w tej sprawie do senatorów RP.
W sierpniowym numerze "Energetyki" zostanie opublikowany artykuł 48. nowelizacja polskiego Prawa energetycznego! przedstawiający stanowisko SEP, w którym czytamy, że: "zawód elektryka należy do zawodów trudnych i odpowiedzialnych. Od umiejętności elektryka uzależnione jest nie tylko funkcjonowanie i sprawność urządzeń, ale również jego, jak i innych bezpieczeństwo, a nawet życie. Należy zdawać sobie sprawę, że uprawianie tego zawodu zarówno przy budowie nowych obiektów, jak i przy prowadzeniu eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych wymaga ogromnej odpowiedzialności, znajomości zasad budowy i działania urządzeń oraz przepisów dotyczących prawidłowej, bezpiecznej pracy na każdym jej etapie. Zawód ten podlega ciągłemu rozwojowi i odmładzaniu wraz z rozwojem technologii. Elektryk musi być zatem fachowcem, którego kwalifikacje muszą być permanentnie podnoszone, a także okresowo sprawdzane i weryfikowane".
SEP argumentuje, że z krajów europejskich w Polsce jest najwięcej wypadków związanych z porażeniem prądem elektrycznym, a sieci elektryczne różnych napięć są niedoinwestowane i niedostosowane do powstających zmian klimatycznych. W ok. 80% przypadków przyczyną wypadków jest zła organizacja pracy oraz brak znajomości procedur i przepisów. Poprawa tej sytuacji wymaga ciągłego szkolenia i podnoszenia kwalifikacji personelu wykonawczego i nadzoru. Według SEP takie umiejętności można osiągnąć jedynie poprzez podnoszenie kwalifikacji i okresowe ich sprawdzanie, co często jest jedynym bodźcem do uzupełnienia wiedzy z zakresu szybko zmieniających się norm i przepisów dostosowywanych do standardów UE i przepisów międzynarodowych, a także szybkiego postępu technicznego i wprowadzania nowych materiałów i urządzeń oraz rozwiązań technicznych i technologicznych.
Stowarzyszenie skierowało list do senatorów RP, w którym zwraca się z apelem o przemyślenie usuniętych z Prawa energetycznego zaleceń dotyczących okresowości sprawdzania kwalifikacji zawodowych elektryków. Autorzy listu uzasadniają, że dotychczasowa liberalizacja przepisów w Prawie energetycznym daje możliwość pracy bez praktyki, a nawet bez stosownego wykształcenia w zawodzie, co stwarza według nich zagrożenie dla życia i mienia użytkowników instalacji elektrycznych, cieplnych i gazowych i może przyczynić się do istotnego wzrostu liczby wypadków.
Zwracają oni również uwagę, że w wielu krajach UE istnieje obowiązek okresowego sprawdzania kwalifikacji zawodowych (m.in. w Niemczech, państwie o najwyższym w Europie poziomie kształcenia zawodowego, sprawdzeniu kwalifikacji podlegają pracownicy co 5 lat).
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |