Energetyka wodna jest ważnym odnawialnym źródłem energii. Jej wykorzystanie ma w Polsce długą tradycję. Jednak w ciągu ostatnich 30 lat rozwój tzw. dużej energetyki wodnej został zatrzymany, a budowa małych elektrowni wodnych napotyka wciąż na rozliczne trudności. Zmianie tego stanu rzeczy służą wspólne działania podmiotów przekonanych, że ta gałąź energetyki ma przed sobą przyszłość, a jej pozytywne znaczenie dla dalszego rozwoju kraju wykracza daleko poza produkcję „zielonej” energii elektrycznej.
W Polsce w takowe działania angażują się głównie organizacje pozarządowe - Towarzystwo Elektrowni Wodnych i Towarzystwo Małych Elektrowni Wodnych. Na poziomie europejskim czyni to Europejskie Stowarzyszenie Małych Elektrowni Wodnych (ESHA European Small Hydropower Association). Członkami ESHA są przede wszystkim krajowe stowarzyszenia skupiające właścicieli małych elektrowni wodnych, ale również inne organizacje pozarządowe, instytucje badawczo-rozwojowe, firmy, osoby prywatne zainteresowane rozwojem energetyki wodnej. Polskimi członkami ESHA są TRMEW i Instytut Maszyn Przepływowych PAN (IMP PAN). Od szeregu lat ESHA współpracuje z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Energetyki Wodnej (International Hydropower Association, IHA). Jej efektem jest rosnące zainteresowanie ESHA całym sektorem energetyki wodnej. Dużą część zadań statutowych, a zwłaszcza gromadzenie informacji o sektorze oraz działalność edukacyjną i promocyjną, ESHA realizuje w ramach projektów współfinansowanych przez Komisję Europejską.
Jednym z najważniejszych projektów ESHA jest SHP STREAMMAP (Mapa Strumieni rozwoju MEW w Unii Europejskiej), który bezpośrednio odnosi się do Krajowych Planów Działania w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii. Cel to zebranie informacji dotyczących całego sektora energetyki wodnej i wypracowanie na tej bazie "mapy strumieni" - dokumentu strategicznego zawierającego zalecenia dotyczące rozwoju tej energetyki w Unii Europejskiej
Podstawowa część zgromadzonych informacji umieszczana jest w komputerowej bazie danych HYDI. Od połowy lutego br. baza ta jest dostępna bezpłatnie pod adresem internetowym www.streammap.esha.be. Pozyskiwaniem informacji z terenu Polski, Czech i Słowacji zajmuje się Towarzystwo Elektrowni Wodnych, występujące w roli jednego z 11 członków konsorcjum realizującego projekt. Mimo wielu luk, HYDI stanowi już dziś bogate źródło wiedzy o warunkach funkcjonowania europejskiej hydroenergetyki.
Projekt wspomnianego wcześniej dokumentu strategicznego stanie się przedmiotem dyskusji podczas cyklu Warsztatów Walidacyjnych organizowanych w 10 państwach członkowskich Unii. Oczekuje się, że w dyskusjach panelowych wezmą udział przedstawiciele agencji energetycznych i statystycznych, władz lokalnych, stowarzyszeń hydroenergetycznych, operatorzy sieci i elektrowni wodnych, ministerstw, kręgów opiniotwórczych, przedsiębiorstw związanych z energetyką wodną.
Warsztaty Walidacyjne w Polsce odbędą się w dniu 27 października br. na terenie Warszawskiego Centrum EXPO XXI przy ul. Gen. I. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Będzie to jedno z wydarzeń towarzyszących I Międzynarodowym Targom Energetycznych RENEXPO Poland organizowanym przez spółkę REECO Poland Sp. z o.o. Warsztaty stanowić będą wydarzenie otwarte i bezpłatne - udział w nich wymaga tylko przesłania zgłoszenia na adres biura TEW (ul. Piaskowa 18, 84-240 Reda, tel./faks 58 67 87 951, e-mail: biuro@tew.pl). Zaproszenia imienne będą kierowane do wybranych uczestników w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Formularze rejestracyjne Warsztatów oraz dalsze informacje można uzyskać ze strony internetowej TEW www.tew.pl oraz w Punkcie Konsultacyjnym Energetyki Wodnej (IMP PAN, ul. Fiszera 14, 80-231 Gdańsk, tel. 58 6995 130, e-mail: pkew@imp.gda.pl). Debata będzie rejestrowana, a raport z niej zostanie przekazany zespołowi redakcyjnemu "mapy strumieni".
RENEXPO® i Konferencja "Dziś i jutro energetyki wodnej w Polsce i w Unii Europejskiej"
Tego samego dnia przewiduje się konferencję programową na temat perspektyw rozwoju energetyki wodnej w trzech ww. krajach. Zaproszenia do przedstawienia swojej opinii w formie wystąpienia konferencyjnego kierowane są do przedstawicieli urzędów centralnych, wybranych inwestorów i biur projektowych oraz konsultacyjnych, a także stowarzyszeń działających na rzecz energetyki wodnej.
Konferencję organizują wspólnie TEW i REECO Poland przy wsparciu ze strony IMP PAN. Organizatorzy oczekują, że przedstawiciele urzędów centralnych zachęcą do wykorzystać oba wydarzenia w celu konsultacji swojej polityki, a w szczególności wprowadzanych aktów prawnych, z przedstawicielami środowiska hydroenergetyków.
Polska wykorzystuje tylko niewielką część (około 17%) swojego technicznego potencjału hydroenergetycznego. Duże zainteresowanie inwestorów budzi jego dalsze zagospodarowanie. Z uwagi na narzucone uwarunkowania prawno-administracyjne rozwój polskiej energetyki wodnej ogranicza się jednak do modernizacji istniejących obiektów oraz budowy małych elektrowni wodnych – głównie przy istniejących piętrzeniach.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |