Niemal wszystkie małe elektrownie wodne (MEW) należące do Energi Wytwarzania, spółki zależnej Energi, po modernizacjach posiadają układy regulacji turbin oparte na hydraulice siłowej. Utrzymywanie stałego ciśnienia oleju w układach regulacji związane jest z częstym załączaniem pomp napędzanych silnikami elektrycznymi, co generuje znaczne zapotrzebowanie na energię elektryczną również w czasie postoju. Energia elektryczna do zasilania potrzeb własnych MEW jest w tym czasie pobierana z sieci dystrybucyjnej.
W ciągu dnia postoje elektrowni wodnych, pracujących w szczytach energetycznych, przypadają często na okres dobrego nasłonecznienia. Stąd pomysł, aby ograniczyć ilość energii pobieranej z zewnątrz na rzecz energii wytworzonej we własnej instalacji fotowoltaicznej. Panele pozwalają na poprawę efektywności energetycznej, zgodnie z wdrożonym w Enerdze Wytwarzaniu w 2016 roku systemem zarządzania środowiskowego EMAS wg ISO 14001oraz systemem zarządzania energią ISO 50001.
Przed budową instalacji fotowoltaicznych w lokalizacji każdej elektrowni przeprowadzono analizy dostępności terenu, zacienienia od budynków i drzew oraz możliwości wyprowadzenia mocy z instalacji PV. Po takiej weryfikacji obiektów wskazano elektrownie Bielkowo i Straszyn, w których potwierdzono możliwość zabudowy instalacji o mocy 10 kWp. Jednocześnie podjęto decyzję o rozbudowie działających już paneli fotowoltaicznych w elektrowni Łapino.
Energa Wytwarzanie posiada 44 małe elektrownie wodne zlokalizowane głównie w północnej Polsce. Moc zainstalowana wszystkich elektrowni wodnych Energi wynosi ok. 202,35 MWe, produkują one energię elektryczną na poziomie około 900 GWh rocznie. Hydroelektrownie są dla Grupy Energa głównym źródłem wytwórczym energii elektrycznej pochodzącej z OZE. W pierwszym półroczu 2024 roku z odnawialnych źródeł energii pochodziło 64 proc. wyprodukowanej przez Grupę energii elektrycznej, głównie z hydroelektrowni oraz farm wiatrowych.
Źródło: Grupa Energa
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |