Europejska Federacja Firm Oświetleniowych (ELC) zajmuje się problemem harmonizacji krajowych i międzynarodowych przepisów dotyczących wysokopręźnych lamp wyładowczych, zwłaszcza wysokiej i bardzo wysokiej mocy. Lampy te wykorzystywane są głównie w zastosowaniach profesjonalnych, np. do oświetlania stadionów piłkarskich, lotnisk, terenów kolejowych itp. W celu ułatwienia zapłonu wyładowania, zawierają one niewielkie ilości substancji jonizujących, jak krypton-85 lub tor, będących składnikiem emiteru stosowanego do pokrycia elektrod w jarzniku. Lampy te zostały w niezależnych badaniach ocenione jako nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska.
Podczas gdy wiele instytucji rządowych przyznaje, że tego rodzaju lampy nie wymagają żadnych specjalnych regulacji i kontroli, narodowa interpretacja podstawowych międzynarodowych standardów bezpieczeństwa oraz implementacja prawa do przepisów krajowych w tym zakresie jest ciągle bardzo różna w zależności od kraju.
ELC współpracuje z właściwymi organami w celu doprowadzenia do harmonizacji interpretacji przepisów oraz ich wdrażania. W wyniku tego, w 30 krajach, jednemu lub większej liczbie producentów oświetlenia przyznano stosowną licencję lub zwolnienie z dalszych wymagań licencyjnych. W poszczególnych krajach, producenci lamp informują swoich klientów i innych partnerów o obecnej sytuacji.
- Jak przystało na odpowiedzialny sektor przemysłu, prowadzimy dalsze rozmowy na temat wymagań licencyjnych z krajowymi i międzynarodowymi organami ustawodawczymi. Naszym końcowym celem jest harmonizacja złożonych przepisów, którym podlega cały łańcuch dostaw - potwierdza Jürgen Sturm, Sekretarz Generalny ELC.
Źródło: ELC
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |