W Instytucie Fizyki Jądrowej PAN działa spektrometr całego ciała - PAN - SPEKTROMETR - KRAKÓW - PROMIENIOWANIE JONIZUJĄCE - MEDYCYNA NUKLEARNA - FUKUSHIMA - SUBSTANCJE PROMIENIOTWÓRCZE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności W Instytucie Fizyki Jądrowej PAN działa spektrometr całego ciała
drukuj stronę
poleć znajomemu

W Instytucie Fizyki Jądrowej PAN działa spektrometr całego ciała

Pomiar pierwiastków promieniotwórczych w całym ciele człowieka umożliwia spektrometr (licznik) działający w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Wykorzystano go m.in. do pomiarów u czterech osób, które przebywały w Japonii w czasie awarii w elektrowni atomowej Fukushima. 

Zainstalowane w Krakowie urządzenie to jeden z dwóch takich spektrometrów w Polsce - drugi znajduje się w Świerku k. Otwocka.

"Nasze urządzenie ma służyć przede wszystkim pacjentom. Może być wykorzystywane do pomiarów u osób, które z powodów zawodowych są narażone na oddziaływanie wysokoaktywnych materiałów np. osób wytwarzające izotopy do celów medycznych czy dozujących je pacjentom" - mówił we wtorek podczas sesji naukowej poświęconej spektrometrowi całego ciała prof. Jerzy W. Mietelski, kierownik Zakładu Fizykochemii Jądrowej w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN.

Spektrometr może być pomocny w badaniach, mających na celu ustalenie ogólnego poziomu skażeń wewnętrznych w populacji polskiej.

Urządzenie może też służyć do sprawdzania poziomu substancji radioaktywnych w przedmiotach o dużych gabarytach, choć w tej chwili w komorze spektrometru znajduje się akurat niewielki meteoryt, przekazany do badania przez Politechnikę Śląską. "Meteoryt jest badany w liczniku całego ciała, bo właśnie w tym urządzeniu są najlepsze detektory" - wyjaśnił prof. Mietelski.

Do tej pory krakowski licznik wykorzystano do pomiarów substancji promieniotwórczych u kilkunastu osób, w tym u czterech, które przebywały w Japonii po marcowym tsunami i awarii w elektrowni atomowej Fukushima. "Najwyższa stwierdzona przez nas wartość jodu 131 wynosiła 215 bekereli. Pomiar przeprowadzono po ośmiu dniach od wyjazdu pacjentki z Japonii" - mówiła dr Renata Kierepko z Zakładu Fizykochemii Jądrowej IFJ PAN. Według naukowców nie były to wartości groźne dla pacjentów.

Osłona krakowskiego spektrometru została wykonana w 1963 r. w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi w zespole kierowanym przez prof. Juliana Linieckiego, dzięki wsparciu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Zbudowano ją z XIX-wiecznej stali wolnej od domieszek kobaltu stosowanych współcześnie.

Wewnątrz obudowy znajduje się nowoczesne wyposażenie: scyntylacyjny spektrometr promieniowania gamma oraz dwa półprzewodnikowe detektory promieniowania gamma. Pacjent podczas badania, które trwa około godziny, może wewnątrz oglądać telewizję, a przez komunikator porozumiewać się z prowadzącym pomiar. 

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl