Badacze i inżynierowie pracujący dla firm elektronicznych w ciągu 2 ostatnich miesięcy przedstawili prototypy nowych wyświetlaczy umożliwiających tworzenie telewizji trójwymiarowej - poinformował magazyn Technology Review.
Badacze pracujący dla firm Samsung Semiconductor i Sharp w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przedstawili 2 prototypy działających wyświetlaczy Ultra High Definition (wyświetlacze podwyższonej rozdzielczości). Prototyp opracowany przez naukowców i inżynierów z Samsung S. ma przekątną 70 cali i posiada zmodernizowany układ elektroniczny pozwalający na kontrolowanie 8 mld pikseli. W kwietniu podobny wyświetlacz Ultra HD, także zawierający 8 mld pikseli, przedstawił japoński Sharp.
Nowa generacja wyświetlaczy Ultra HD jest wyposażona w płytę zbiorczą, z układem elektronicznym zbudowanym z tranzystorów opartych na tlenkach metali. Tego typu układy są wydajniejsze, niż obecnie używane oparte na amorficznym krzemie. Ich koszty są przy tym podobne, jak obecnie używanych układów krzemowych.
Jak twierdzą badacze, technologia Ultra HD oznacza iż rozmiary pikseli na wyświetlaczach muszą być wyjątkowo małe. Takiego stopnia miniaturyzacji nie można osiągnąć przy użyciu tranzystorów opartych na amorficznym krzemie, które nie są w stanie sterować funkcjami wyświetlacza z małymi pikselami.
Tranzystory zawierające tlenki indu, galu i cynku przewodzą elektrony bardzo szybko, co pozwala także na gęste upakowanie tranzystorów na płytach zbiorczych. Większa ilość tranzystorów ułatwia budowę układów sterujących i umożliwia dalsze zwiększanie ilości pikseli na wyświetlaczach. Jak twierdzą analitycy z firmy DisplaySearch, nowe wyświetlacze pozwolą na budowę niedrogiego telewizora 3D, oraz przenośnych urządzeń mobilnych z ekranami o wysokiej rozdzielczości m.in. tabletów.
Według analityków, prototyp takiego mobilnego urządzenia przedstawi zapewne za niedługo Sharp, który już ogłosił że będzie produkować mniejsze wyświetlacze Ultra HD w fabryce w Kameyana w Japonii. Technologia ta może trafić także do komputerów - zastosowaniem jej w notebookach "z górnej półki" przeznaczonych dla wymagających użytkowników interesują się tacy producenci jak HP i Toshiba.
Każda warstwa obecnie produkowanych wyświetlaczy w tabletach czy notebookach absorbuje bowiem pewną ilość światła, pogarszając ich jasność i wydajność. Zbudowanie układu sterującego pikselami opartego na tlenkach metali, nie absorbujących fali świetlnej, spowoduje iż będą one miał większą jasność, a ich wydajność nie będzie spadać.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |