Światło jako fala i cząsteczka - NAUKA - FALE - CZĘSTOTLIWOŚĆ - ŚWIATŁO - MECHANIKA KWANTOWA - ZASADA NIEOZNACZONOŚCI - EKSPERYMENT - FOTONY - AEPHRAIM STEINBERG - FALE ŚWIETLNE - KALCYT - WZÓR INTERFERENCYJNY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Światło jako fala i cząsteczka
drukuj stronę
poleć znajomemu

Światło jako fala i cząsteczka

Podczas eksperymentu, który zaprzecza dotychczasowym wyobrażeniom dotyczącym mechaniki kwantowej, światło zachowywało się jednocześnie jak fala i jak cząsteczka - informuje "Science".  

Mechanika kwantowa zajmuje się oddziaływaniami w skali pojedynczych atomów. Zachowania cząsteczek często są sprzeczne z codziennym doświadczeniem i intuicją, a mówienie o fizyce kwantowej naturalnym językiem - prawie niemożliwe. Na przykład zasada nieoznaczoności Heisenberga mówi, że w przypadku niektórych par pomiarów wysoka precyzja jednego z nich zmniejsza dokładność, z jaką można dokonać drugiego.

Dotychczas uważano, że choć światło ma jednocześnie naturę falową (fale świetlne) i cząsteczkową (fotony), fundamentalne prawa mechaniki kwantowej uniemożliwiają obserwowanie obu sposobów zachowania się światła jednocześnie. Jednak podczas niedawnego eksperymentu to właśnie zaobserwowano.

Jeśli przepuszczamy światło przez dwie umieszczone obok siebie szczeliny, powstaje wzór interferencyjny, przypominający nakładanie się na siebie fal w stawie. Jeśli by jednak starać się śledzić poszczególne fotony, aby sprawdzić, który z nich przeszedł przez którą szczelinę, wzór interferencyjny się zaciera.

Aephraim Steinberg z University of Toronto wraz kolegami dokonał "słabych pomiarów" ruchu fotonów. Fotony przechodziły przez cienką warstwę minerału - kalcytu, który nieznacznie zmieniał sposób poruszania fotonu. Uśredniając parametry wielu fotonów i mierząc tylko świetlne wzory, naukowcy byli w stanie wywnioskować, jak poruszały się fotony. Choć nie było możliwe jednoczesne poznanie dokładnej pozycji i parametrów ruchu każdego fotonu, udało się wyznaczyć przeciętne parametry przy znanej pozycji.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl