Nowy program, podobnie jak istniejący, obejmie dwa rodzaje rezystorów; jeden dla aplikacji poziomowych, drugi dla pionowych.
Upraszczając można stwierdzić, iż rezystory hamowania dla aplikacji poziomych mają za zadanie zaabsorbować przede wszystkim energię wynikającą z bezwładności. Rezystory te obejmują zakres mocy 0.37 - 400 kW (dla 380-500 V) oraz 560 kW (dla 690 V).
Natomiast rezystory hamowania dla aplikacji pionowych mają za zadanie przede wszystkim zaabsorbować energię związaną z procesami odnoszenia i opuszczania ładunku.
Rezystory te obejmują zakres mocy 0.37-200 kW (dla 380-500 V) oraz 315 kW (dla 690 V).
Rezystory będą dostępne w klasie obudowy IP20/IP21, IP54 oraz IP65, w zależności od rozmiarów. Wszystkie (z wyłączeniem rezystorów w klasie IP65) będą miały wbudowane wyłączniki termiczne zapewniające ochronę przeciążeniową.
Piasek kwarcowy
Aluminiowy profil elementu grzejnego rezystora wypełniony jest piaskiem kwarcowym. Zapewnia to minimalną zmianę wartości temperatury na powierzchni rezystora, również w sytuacji, gdy element grzejny osiągnie maksymalną temperaturę przy obciążeniu impulsowym.
Optymalizacja
Rozmiar oraz cena rezystorów hamowania uległy zmianie poprzez zoptymalizowanie profilu hamowania.
Aplikacje poziome
W przypadku aplikacji poziomych, najczęściej hamowanie z maksymalną energią odbywa się tylko przez krótki okres czasu, następnie ma miejsce proces łagodnego zatrzymania po rampie. Poprzez skrócenie czasu, w którym rezystor absorbuje maksymalną wartość energii, moc hamowania jest zredukowana z 10% do 6%.
Aplikacje pionowe
W przypadku aplikacji pionowych proces hamowania jest najczęściej łagodzony na początku, natomiast pod koniec ma miejsce krótki okres maksymalnego hamowania. Daje to w rezultacie ograniczenie średniej mocy hamowania z 40% do 27%.
Źródło: Danfoss
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |