Baterie i silniki zwykle są ciężkie i charakteryzują się niską wydajnością przez fakt, że dużą część energii zużywają na transportowanie własnej masy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku robotów wspinaczkowych, które przez większość czasu przemieszczają się pionowo w górę. Naukowcy z Zhejiang University w Chinach opracowali robota zdolnego do poruszania się po gładkich powierzchniach, wspinającego się pionowo i myjącego okna, a jego działanie opiera się prawie całkowicie na ciśnieniu wody.
Aby robot działał, jest podłączany do kranu za pomocą węża (w razie potrzeby nawet bardzo długiego). Podczas przepływu wody przez układ robota, ciśnienie wody wykonuje kilka czynności. Na początku woda przepływa przez przepływowe generatory ciśnienia, wykorzystujące zasadę Bernoulliego. Jest to krok, w którym robotowi zapewniona jest możliwość przylegania do gładkich powierzchni.
Następnie woda przedostaje się przez zawór do tłoka przyczepionego do 'kręgosłupa' robota. Inspiracje do tego typu działania zostały odnalezione w gekonie, jaszczurki posiadającej najlepiej rozwinięte zdolności wspinaczki. Robot potrafi wspinać się stosunkowo szybko (prędkość ograniczona jest tylko czasem niezbędnym do wytworzenia próżni). Ostatecznie woda wstrzykiwana jest do ramienia robota , gdzie jest również generowana piana i wykonywane jest mycie okna.
Robot używa malutkiej baterii, której energia zasila jedynie układ komunikacji bezprzewodowej i system kierowania, jednak układ małych turbin z powodzeniem mógłby przejąć zadanie zasilenia tych elementów. Aktualny model jest w stanie udźwignąć ciężar dwukrotnie przekraczający jego masę.
Robot został zaprezentowany w raporcie ICRA zatytułowanym "A Gecko Inspired Fluid Driven Climbing Robot," stworzonym przez Jilin Liu, Zhangqian Tong, Jinyuan Fu, Donghai Wang, Qi Su i Jun Zou z Instytutu Mechatroniki na Zhejiang University w Chinach.
Źródło: spectrum.ieee.org
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |