Ośrodek Enterprise Europe Network przy Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej organizuje 12 kwietnia bezpłatne szkolenie poświęcone możliwości uzyskania wsparcia z programu "Inteligentna Energia - Europa". Eksperci wyjaśnią przedsiębiorcom, kto i na jakie działania może uzyskać wsparcie, jaki jest budżet programu i jak, krok po kroku, napisać wniosek o dofinansowanie.
Beneficjentem programu IEE może być każdy podmiot prawny, publiczny bądź prywatny, ustanowiony w jednym z krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie lub Chorwacji. Mogą w nim brać udział organizacje międzynarodowe oraz Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej. Dofinansowane mogą być projekty służące promocji i rozpowszechnianiu oraz projekty dotyczące upowszechniania najlepszych technik, procesów, produktów i praktyk.
Uczestnicy szkolenia, organizowanego na Politechnice Krakowskiej, poznają najważniejsze cele programu IEE, jego priorytety i przykłady projektów, które otrzymały dofinansowanie. Eksperci wyjaśnią, jak należy składać wnioski do programu w 2011 roku. Omówią typy instrumentów wsparcia, wymagania formalne Komisji Europejskiej i udzielą przedsiębiorcom praktycznych informacji.
W drugiej części spotkania zostaną zaprezentowane finansowe aspekty realizacji projektów oraz działania Krajowego Punktu Kontaktowego Programu IEE. Prezentacje obejmą m.in. Fundusz ELENA oferujący środki na pomoc techniczną na przygotowanie programów inwestycyjnych przez jednostki publiczne i przykłady projektów IEE realizowanych przez Stowarzyszenie KISE i Urząd Miasta Krakowa.
Program na lata 2007-2013 został zainicjowany jako część Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji 2007-2013. Jest instrumentem realizacji polityki energetycznej Komisji Europejskiej. Jego budżet wynosi 727 mln euro.
Główne cele programu IEE to poprawa efektywności energetycznej oraz racjonalne wykorzystanie zasobów energetycznych, promowanie nowych i odnawialnych źródeł energii i wspieranie dywersyfikacji źródeł energii, promowanie efektywności energetycznej oraz zastosowania nowych i odnawialnych źródeł energii w transporcie.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w Sali "GIL" Politechniki Krakowskiej (ul. Warszawska 24).
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |