Krzemowe substraty w LED są dobrym materiałem, jednak nie znajdziesz ich w diodach używanych w telewizorach czy lampach drogowych samochodów. Nie są w stanie zapewnić wystarczająco dużo światła aby stosować je w komercyjnych rozwiązaniach a przynajmniej nie były w stanie.
Bridgelux Inc., Kalifornijska firma specjalizująca się w technologiach półprzewodnikowych zademonstrowała diodę led na krzemowym substracie o wartości skuteczności świetlnej 135lm/W. Firma wierzy, że jest to pierwszy taki przypadek, gdy komuś udało się stworzyć diodę LED na krzemowym substracie spełniającą warunki aby mogła być stosowana w rozwiązaniach komercyjnych.
Skuteczność świetlna rzędu 135lm/W została osiągnięta przy wykorzystaniu pojedynczej diody LED o średnicy 1,5mm zasilanej prądem o natężeniu 350mA. Dioda posiada kolor o temperaturze 4730K. W zależności od funkcji dioda wymaga napięcia 2,9V przy prądzie 350mA i niewiele mniej niż 3,25V przy 1A.
Zamiast używania bardziej powszechnych substratów z szafiru czy węgliku krzemu do tworzenia epitaksjalnych płytek, wykorzystywanych do tworzenia LED, Bridgelux postanowił wykorzystać tańsze materiały produkcyjne, tworząc struktury z azotku galu na podłożu krzemowym. Wafle powstają w 3 rozmiarach o średnicach 150,200, 300 mm co według Bridgelux'a może zredukować koszta aż o 75%.
Produkty bazujące na tej technologi będą musiały poczekać jeszcze 2-3 lata zanim komercyjnie będą mogły pojawić się na rynku.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |