Zimą bądź eko, oszczędzaj energię i pieniądze - OŚWIETLENIE - LED - EKOLOGIA - ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ - ŻARÓWKA LED - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA LED - TEMPERATURA BARWOWA - PHILIPS LIGHTING - DESIGN - BARWA ŚWIATŁA - PHILIPS MASTER LEDBULB 12W
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Zimą bądź eko, oszczędzaj energię i pieniądze
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zimą bądź eko, oszczędzaj energię i pieniądze

Zimą bądź eko, oszczędzaj energię i pieniądze

Zima to wyjątkowa pora roku pod względem zużycia energii w naszych domach. Ponieważ przez większą część dnia jest ciemno za oknem, w pomieszczeniach mamy włączone światła prawie bez przerwy. Jak w takiej sytuacji nie narazić naszego portfela na znaczące straty i do tego pamiętać o ekologii? Rozwiązaniem na zimowy deficyt światła mogą być, między innymi, energooszczędne źródła światła Philips, które doskonale zastąpią tradycyjne żarówki, a w efekcie – okażą się przyjazne dla domowego budżetu i środowiska naturalnego.

Środek zimy to doskonały moment na wymianę tradycyjnych żarówek na energooszczędne źródła światła. Motywacją mogą być zmiany wprowadzane stopniowo przez Unię Europejską. Od 1 września 2009 trwa proces wycofywania przez Unię Europejską źródeł światła o niskiej wydajności energetycznej, a do 2012 roku będą systematycznie wycofywane z użycia wszystkie tradycyjne żarówki. Warto przygotować się do tej zmiany, zwłaszcza, że energooszczędne źródła światła mają wiele plusów dla użytku domowego. Po pierwsze, zużywają znacznie mniej energii do wytworzenia takiej samej ilości światła. Po drugie, mają dłuższy okres trwałości. Po trzecie, nie wymagają tak częstej wymiany.

Jak wybrać najodpowiedniejszy zamiennik żarówki do naszego mieszkania? System oznaczeń stosowany na opakowaniach produktów Philips pozwala łatwo określić, jaka klasa energooszczędności czy mocy będzie najbardziej adekwatna do naszych potrzeb. Philips posiada następujące linie energooszczędnych zamienników żarówek: EcoClassic, EcoClassic50, EcoAmbiance oraz Softone, które są dostępne w trzech kształtach: standardowym, świeczki i kulki, świeczki dekoracyjnej lub globu. Dodatkowo Philips proponuje także linie energooszczędnych świetlówek rurkowych: Genie, Economy oraz Tornado - dostępnych jako rurki klasyczne lub spiralnie skręcone (Tornado).

Zgodnie z europejskimi normami, wymiana tradycyjnych żarówek na nowoczesne energooszczędne zamienniki jest nieuchronna. Podejmując decyzję o wyborze najbardziej odpowiedniego źródła światła, warto zwrócić uwagę na oświetlenie najnowszej generacji - źródła LED, które Philips już wprowadził na rynek. Diodaelektroluminescencyjna to bardzo wydajna alternatywa dla tradycyjnej żarówki. Jest aż do 90% bardziej oszczędna niż zwykła żarówka.

Dodatkowymi atutami tego rozwiązania oświetleniowego są: niezawodna jakość (strumień światła przez 20 lat użytkowania nie ulega pogorszeniu; może spaść ewentualnie do 75% swojej wartości, co jest niedostrzegalne dla ludzkiegooka), ekologia, bezpieczeństwo, brak potrzeby konserwacji.

Jak dobrać najwłaściwszy LED do domu? Źródła LED (podobnie jak pozostałe źródła światła) różnią się między sobą następującymi parametrami: kształt, pobierana moc (wyrażona w watach), ilość otrzymywanego światła (wyrażona w lumenach), kolor światła (wyrażony w kelwinach).

philips-Żarówka-LED-MyAmbiance-806lm-12W

Nowe technologie, takie jak LED, wykorzystują znacznie mniej energii do wygenerowania takiej samej ilości światła. Konsumenci są przyzwyczajeni do określania ilości uzyskanego światła w watach (wiemy, że „setka” świeciła jaśniej niż żarówka o mocy 60W), ale nowe dyrektywy UE dotyczące opakowań żarówek określają lumeny jako bardziej precyzyjną informację do tego celu.

Jak więc odnaleźć teraz energooszczędne źródło światła, które będzie świecić tak jasno, jak np. tradycyjna żarówka o mocy 60W? Aby uprościć ten wybór, Philips na swoich opakowaniach wprowadził łatwy system oznaczeń: podana na skali moc w watach odpowiada tradycyjnej, dobrze nam znanej, żarówce. Poniżej znajduje się odpowiadający jej strumień światła w lumenach. Strzałka pokazuje, ile lumenów ma oglądany przez nas produkt, w porównaniu z wycofywanymi żarówkami. Taka informacja na opakowaniu oznacza, że żarówka LED-owa daje światło o jasności 806 lm i jest tym samym odpowiednikiem tradycyjnej żarówki o mocy 60W.

philips-12W-vs-60W

Tego typu tabele zamieszczone są na wszystkich opakowaniach energooszczędnych źródeł firmy Philips, dzięki czemu możemy łatwo porównać i wybrać energooszczędną żarówkę o odpowiedniej dla nas jasności. Kolor światła odnosi się do jego odcienia i mierzony jest w kelwinach (K). Im wyższa ilość kelwinów, tym chłodniejszy kolor światła. Na opakowaniach Philips kolor światła oznaczony w następujący sposób:

kolor-światła

Do wyboru mamy źródła o najcieplejszej temperaturze barwowej („flame”, czyli płomień - 2200K), a także ciepłobiałe („warm white” - 2700 K, pokazane na przykładzie), białe („cool” - 3000K) oraz chłodnobiałe („cool daylight” - 6500K). W naszej strefie klimatycznej, najchętniej wybieramy światło o barwie ciepłobiałej, które w chłodniejsze dni daje poczucie ciepła w naszym domu. Z kolei mieszkańcy krajów o klimacie ciepłym lub tropikalnym, wybierają źródła o barwie chłodnej.

LED-y mogą też być elementem dekorującym  mieszkanie – ich design pozwala wydobyć klimat i charakter wnętrz. Źródła LED z linii MyAmbiance zdobyły liczne nagrody w dziedzinie designu, jak na przykład HKDA Asia Design. Jak widać, w nowoczesnych źródłach światła tkwi potencjał nie tylko do oszczędzania, ale też do… dekoracji wnętrz!

Źródło: Philips

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
ag
Cóż, można się onanizować parametrami i ekologią, można. Pomijając aspekt amortyzacji to za dwa trzy lata nasze koszty będą takie same, bo producenci i dystrybutorzy energii mają swoje koszty i końcowy użytkownik musi za to zapłacić. Wystarczy wczuć się w ich mechanizm reakcji na niekorzystną zmianę warunków. Spada zużycie energii elektrycznej, gazu, wody, trzeba podnieść ceny, stworzyć dodatkowe różne mniejsze lub większe opłaty za coś tam jakieś abonamenty, opłaty pośrednie, podatek na ekologię itp. tak aby dopływ gotówki pozostał na tym samym poziomie. Dlatego nikt nie chciał energii od Kowalskiego, który postawił sobie wiatrak, albo turbinę wodną, po co jakieś tanie żarówki, skoro w nocy nie wiadomo co zrobić z nadmiarem energii. Musimy budować elektrownie jądrowe powiadają zainteresowani bo jest to najtańsza energia dodają. Nie dodają jednak, że najtańsza dopiero po zamortyzowaniu się inwestycji. Przykro kochani, ale w tym starciu jesteśmy bez szans. ag szczecin
Brak obrazka
A ile wydałeś na te LEDy? interesuje mnie po jakim czasie taka inwestycja się zwraca?
Brak obrazka
No tak, zanim kupię, chciał bym najpierw sprawdzić je w praktyce lub przynajmniej zobaczyć jak świecą. Po wymianie u mnie w domu żarówek na LED zużycie energii spadło o około 20%, przy czym wymieniłem tylko 4 źródła, dwa w pokoju w którym najwięcej się przebywa po zmroku i dwa w kuchni. Mój rachunek za prąd natychmiast to poczuł, minęło od tego momentu już 4 miesiące i niedługo zacznę wymieniać kolejne. Okazało się, że mimo swojej ceny to ma to jednak sens ekonomiczny.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl