Od 24 stycznia w szczecińskim Experimentarium Eureka będzie można obejrzeć nową wystawę "Atomowa Eureka - E=mc2", ukazującą sposoby generacji energii z jądra atomowego. Ekspozycję organizuje Uniwersytet Szczeciński oraz Oddział Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
Zwiedzający szczecińską placówkę będą mogli uzyskać podstawowe informacje dotyczące energii jądrowej, a także uczestniczyć w interaktywnych pokazach, np. pomiarze promieniowania materiałów codziennego użytku (np. soli czy cegieł) czy objaśnieniu metod rozdzielania izotopów uranu za pomocą piłeczek wrzuconych do wirówki.
Chętni będą mogli samodzielnie zbudować model jądra za pomocą magnesów i dowiedzą się, jakie działają tam siły. Na prostych symulacjach będzie można też sprawdzić, na czym polega niestabilność ciężkich jąder atomowych i ich rozpad w reaktorze jądrowym.
Twórcy wystawy wyjaśnią też różnice między elektrownią jądrową a elektrownią konwencjonalną i pokażą, jak się dba o bezpieczeństwo elektrowni jądrowej.
"Nowa wystawa dotycząca energii atomowej może przekonać, że elektrownie atomowe są tak samo bezpieczne, jak konwencjonalne. Promieniowanie otacza nas na co dzień i nie jest tak szkodliwe, jak nam się wydaje, a rozszczepienie atomu jest niczym innym jak dostarczeniem ogromnej ilości energii" - zapowiada Adam Morawski z biura prasowego US.
Więcej informacji o ekspozycji można znaleźć na stronie eureka.univ.szczecin.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |