Komisja Europejska zaakceptowała pomoc publiczną dla budowy transgranicznego elektroenergetycznego połączenia międzysystemowego Polska – Litwa. Projekt jest realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator S.A. w ramach działania 10.1. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i dotyczy rozbudowy sieci elektroenergetycznej w Polsce centralnej i północno–wschodniej oraz budowy połączenia transgranicznego między Polską a Litwą.
Procedura zgłoszenia przyznania pomocy państwa rozpoczęła się w dniu 24 maja 2010 r., kiedy złożony został wniosek pre-notyfikacyjny do Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE. Następnie w dniu 18 listopada 2010 r. władze polskie dokonały notyfikacji środka pomocowego. Komisja oceniając wpływ zgłoszonego środka na konkurencję wspólnotową, dwukrotnie zwracała się do władz polskich z prośbą o dodatkowe wyjaśnienia.
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej środek pomocowy objęty notyfikacją został uznany za zgodny ze wspólnym rynkiem na podstawie klauzuli wyłączającej, określonej w art. 107 ust. 3 lit. c Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zgodnie z którą „Za zgodną z rynkiem wewnętrznym może zostać uznana (…) pomoc przeznaczona na ułatwianie rozwoju niektórych działań gospodarczych (…), o ile nie zmienia warunków wymiany handlowej w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem”.
Na Liście projektów indywidualnych dla POIiŚ na przedmiotową inwestycję zarezerwowano kwotę dofinansowania ze środków UE w wysokości 683,38 mln PLN. Dotacja zostanie przeznaczona na rozbudowę sieci elektroenergetycznej w Polsce centralnej i północno–wschodniej oraz budowę połączenia transgranicznego między Polską a Litwą. Inwestycja obejmuje pięć projektów:
Spośród powyższych projektów do dnia dzisiejszego ocenę formalną oraz merytoryczną I i II stopnia, przeprowadzoną przez Instytucję Wdrażającą, przeszedł pozytywnie projekt pn. Budowa stacji 400/220/110 kV Ołtarzew. Podpisanie umowy o dofinansowanie planowane jest w I kwartale br. W dniu 31 grudnia 2010 r. spółka PSE Operator S.A. złożyła wniosek o dofinansowanie dla drugiej sekcji projektuPołączenie elektroenergetyczne Polska – Litwa, tj. Budowa linii Ostrołęka – Narew wraz z rozbudową stacji Ostrołęka i stacji Narew, który obecnie podlega ocenie przeprowadzanej przez Instytut Nafty i Gazu. Wnioski o dofinansowanie dla pozostałych sekcji projekt będą składane sukcesywnie w bieżącym i przyszłym roku.
Każdy z powyższych projektów spełnienia przesłanki projektu dużego, określone w art. 39 rozporządzenia 1083/2006/WE, z tego względu wymagana jest ich akceptacja przez Komisję Europejską. Pozytywna decyzja ws. pomocy publicznej umożliwi przekazanie Komisji Europejskiej wniosków o potwierdzenie wniesienia wkładu finansowego dla projektów dużych.
Więcej o projektach indywidualnych w działaniu 10.1 na stronie internetowej INiG
MG
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |