Rozpoczyna się druga faza organizacji Centrum Informatycznego Świerk powstającego na terenie ośrodka jądrowego pod Otwockiem. Celem projektu finansowanego ze środków 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej jest stworzenie silnego wsparcia informatycznego, zarówno infrastrukturalnego jak i kompetencyjnego, dla polskiej energetyki jądrowej i konwencjonalnej.
„Główną siłą CIŚ powinna być niezawodność rozwiązań informatycznych oraz bezpieczeństwo danych" – mówi dyrektor Centrum, prof. Wojciech Wiślicki. „CIŚ ma zaplanowaną oddzielną, niezależną infrastrukturę do przetwarzania i przechowywania informacji niejawnej" – dodaje. Ośrodek będzie partnerem dla firm i agencji rządowych, które wymagają szczególnej ochrony swoich danych. CIŚ ma też wspierać informatycznie badania z zakresu fizyki i technologii jądrowych oraz pokrewnych im dziedzin nauki i techniki.
„W 2011 roku planujemy zatrudnienie kilkudziesięciu informatyków, fizyków, inżynierów, a także osób o innych specjalnościach" – wyjaśnia prof. Wiślicki. „Na początku stycznia przeprowadziliśmy pierwsze kilkanaście rozmów z kandydatami. Nie ukrywamy, że nasze oczekiwania co do kompetencji pracowników są wysokie. Stwarzamy młodym ludziom możliwości rozwoju, np. realizacji własnych inicjatyw badawczych oraz współpracy z organizacjami międzynarodowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi."
Już pod koniec ubiegłego roku CIŚ zorganizowało wspólnie z wiedeńską Międzynarodową Agencją Energii Atomowej regionalne środkowoeuropejskie warsztaty z zakresu posługiwania się oprogramowaniem stosowanym w analizach bezpieczeństwa obiektów jądrowych. Przewiduje się kolejne tego typu szkolenia dla analityków, fizyków i programistów. Centrum będzie też współpracowało z międzynarodowymi instytucjami naukowymi m.in. z Laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie przy przetwarzaniu danych z nowych eksperymentów.
„CIŚ, obok badawczego reaktora jądrowego Maria, jest jednym z kluczowych elementów tworzonej w Świerku organizacji wsparcia badawczo-technicznego (tzw. TSO) dla programu budowy energetyki jądrowej w Polsce" uzupełnia dyrektor IPJ prof. Grzegorz Wrochna.
„Zdajemy sobie sprawę, że oddalenie naszego ośrodka o ok. 30 kilometrów od centrum Warszawy jest pewną niedogodnością dla pracowników i staramy się temu zaradzić". Już dziś autobusami pracowniczymi można dojechać do Świerka z wielu miejsc Warszawy, a podróż trwa ok. 45 minut. Od stycznia są też zapewnione częste połączenia ze stacją kolejową w Otwocku oddaloną o mniej niż 15 minut. Funkcjonują również połączenia z innymi okolicznymi miejscowościami.
Projekt CIŚ realizowany będzie w latach 2010-2015. Do końca 2011 roku ma powstać infrastruktura budowlana i energetyczna. Tworzone są właśnie grupy naukowo-eksperckie i techniczne. Pod koniec roku rozpocznie się kompletowanie sprzętu informatycznego oferującego docelowo ok. 100 teraflopsów mocy obliczeniowej i kilka petabajtów przestrzeni dyskowej w zasobach wydzielonych oraz w zasobach włączonych w grid światowy.
Szczegółowe informacje na temat CIŚ i rekrutacji są dostępne na stronie: www.cis.gov.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
Kandydaci wybierani przez CIŚ czy można się samemu zgłosić?
Centrum będzie działało dalej.