Wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu akcją „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” wolontariusze Fundacji FORUM ATOMOWE podjęli decyzję o przedłużeniu trasy autobusu.
„W związku z dużym zaciekawieniem naszą akcją ze strony studentów i licznym pytaniom od mediów i mieszkańców Pomorza postanowiliśmy dodatkowo odwiedzić także Gdańsk, przemawiają za tym względy geograficzne, gdyż to właśnie Pomorze wskazywane jest jako miejsce gdzie ma powstać elektrownia jądrowa.” – wyjaśnia Łukasz Koszuk, prezes Fundacji FORUM ATOMOWE.
Mobilne Laboratorium rozstawi się 11 grudnia na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, dla zwiedzających będzie dostępne w godz. 11:00 do 17:00.
Projekt „Atomowy Autobus Mobilne Laboratorium” jest jedynym w Polsce Mobilnym Laboratorium, jego zadanie to przekazanie rzetelnej informacji dotyczącej energii nuklearnej. Dotychczas autobus odwiedził już osiem ośrodków akademickich i przemierzył prawie 2000 km. Wolontariusze na odwiedzanych uczelniach wygłaszali referaty, przeprowadzali pokazy i rozmawiali ze studentami.
„Zainteresowanie naszą akcją przerosło nasze oczekiwania. Cieszymy się, że studenci odwiedzają nasze stoisko i są zaciekawieni prezentowaną ekspozycją. Akcja daje nam możliwość przekazywania wiedzy z dziedziny pokojowego wykorzystania energii jądrowej, cieszy nas także, że nasi goście nie tylko oglądają ekspozycje, ale również zadają pytania, oznacza to bowiem, że istnieje potrzeba edukowania społeczeństwa w dziedzinie energetyki jądrowej.” – podsumowuje akcję Maciej Zarzycki wolontariusz fundacji.
Obok elektroonline.pl duże zainteresowanie akcją wykazują także mainstreamowe media. Atomowy Autobus gościł miedzy innymi na antenie TVP w programie „Kawa czy herbata”, w TVN Warszawa, czy Superstacji. Liczne informację o akcji pojawiły się również w mediach lokalnych (odwiedzanych miast) i Internecie.
Pokazy w ramach „Atomowego Autobusu – Mobilnego Laboratorium” nie odbywają się we wnętrzu autobusu, lecz w specjalnie wyznaczonych przez odwiedzane uczelnie miejscach. Stoisko podzielone zostało na dwie przestrzenie, tematem pierwszej jest „Promieniotwórczość i ochrona radiologiczna”. Przedstawiane są tam m.in. zasady ochrony radiologicznej, własności promieniowania jonizującego i niejonizującego, zagadnienia dozymetrii biologicznej oraz wpływu promieniowania jonizującego na organizm człowieka i środowisko. Pracownicy Fundacji podczas pokazów przeprowadzają m.in. pomiary promieniowania jonizującego emitowanego przez przedmioty codziennego użytku takie jak: zegarek, sól dietetyczna, nawóz sztuczny czy materiały budowlane. Ponadto można się na nich także dowiedzieć o najnowszych badaniach prowadzonych w dziedzinie radiobiologii.
Drugie stoisko dotyczy energetyki jądrowej. Prezentujemy na nim makieta elektrowni jądrowej, która obrazuje jej działanie rozpoczynając od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu do generowania prądu przez turbiny. Odpowiemy m.in. na pytania: czy elektrownia jądrowa jest bezpieczna i dlaczego istnieje konieczność rozpoczęcia programu energetyki jądrowej w Polsce. W symboliczny sposób, za pomocą miniaturowych makiet pociągu z transportem węgla i ciężarówki z paliwem jądrowym, pokazana zostanie dysproporcja w zużyciu paliwa niezbędnego do pracy elektrowni jądrowej i węglowej o mocy 1000 MW.
Oprócz pokazów wygłaszane są także przez wolontariuszy fundacji seminaria o tematyce naukowej i społecznej. Seminaria w zależności od zapotrzebowania odwiedzanej uczelni dotyczą tematów: budowy, zasad działania i eksploatacji energetycznych reaktorów jądrowych; biologicznych skutków promieniowania jonizującego; obaw społecznych związanych ze skutkami promieniowania oraz kształcenia kadr niezbędnych dla wdrożenia programu energetyki jądrowej w Polsce. Wolontariusze postarają się odpowiedzieć również na pytanie: Czy awaria taka jak w Czarnobylu może się powtórzyć?
Honorowymi patronami projektu są Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia czuwają Instytut Energii Atomowej POLATOM oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej, akcję wspiera PGE Energia Jądrowa S.A.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |