Rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę ABB 2015/2016 - POLITECHNIKA WARSZAWSKA - POLITECHNIKA GDAŃSKA - ABB - AZOTEK GALU - KONKURS TECHNOLOGICZNY - NAGRODA ABB
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę ABB 2015/2016
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę ABB 2015/2016

Rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę ABB 2015/2016
fot. Dr inż. Mariusz Zdanowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, zwycięzca tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę ABB.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został dr inż. Mariusz Zdanowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Zaś równorzędne wyróżnienia otrzymali dr inż. Adrian Zakrzewski z Politechniki Wrocławskiej oraz mgr inż. Piotr Czyż z Politechniki Gdańskiej. Jury konkursu doceniło w nagrodzonych pracach optymalne połączenie podstaw teoretycznych i badawczych oraz wkład w rozwój bazy wiedzy specjalistycznej.

W XIII edycji Konkursu o Nagrodę ABB konkurowały ze sobą 53 prace. Wyróżnione przez jury trzy finałowe opracowania poruszały zagadnienia energetyki odnawialnej oraz efektywnego przetwarzania energii. Nagrodę główną otrzymał dr inż. Mariusz Zdanowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej za pracę doktorską pt. Wielogałęziowy wysokoczęstotliwościowy przekształtnik DC/DC z łącznikami SiC i elementami magnetycznymi o zredukowanej pojemności pasożytniczej.

Dr Zdanowski zaprezentował nowe podejście do projektowania wysokosprawnych przekształtników DC/DC, które wykorzystywane są np. w instalacjach fotowoltaicznych. Opracowanie dr Zdanowskiego to udokumentowanie wielu lat pracy.

 – Od blisko 10 lat, zajmując się tą tematyką podczas współpracy w zespole badawczym PW, poszukiwałem najodpowiedniejszego zastosowania dla nowych elementów półprzewodnikowych, które pozwoliłoby osiągnąć najbardziej wymierne efekty i wykorzystać w sposób optymalny właściwości tych elementów. Nagrodzona praca to podsumowanie tych poszukiwań – powiedział laureat nagrody.

Jedno z wyróżnień trafiło do dr inż. Adriana Zakrzewskiego z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej za pracę doktorską pt. Czujniki optyczne na bazie kryształów fotonicznych – projektowanie, analiza i wytwarzanie. Równolegle jury wyróżniło pracę mgr inż. Piotra Czyża z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej pt. Zastosowanie tranzystorów GaN w wysokosprawnych przekształtnikach DC/DC.

Praca dr Zakrzewskiego dotyczy rozwoju innowacyjnych czujników gazu, bazujących na efekcie optycznym. Autor pracy podkreśla, że w literaturze światowej natrafił jedynie na sporadyczne informacje odnośnie tego kierunku badań. W większości przypadków były to prace czysto teoretyczne, co zmotywowało go do wykorzystania tej teorii do celów aplikacyjnych.

W drugiej wyróżnionej pracy poruszony został temat zastosowania tranzystorów GaN (azotek galu). – Wydaje się, że możliwości aktualnie powszechnie używanych tranzystorów krzemowych zostały wyczerpane, stąd poszukiwanie innych materiałów półprzewodnikowych, takich jak azotek galu (GaN) – powiedział mgr inż. Piotr Czyż. – Jest to nowa technologia tranzystorów mocy, co otwiera możliwości przed konstruktorami przekształtników energoelektronicznych.

Jury konkursu doceniło bardzo solidne podstawy teoretyczne wyróżnionych prac, jak i ich praktyczne zastosowanie. Zwrócono także uwagę na fakt, że przedstawione opracowania w znaczący sposób uzupełniają dotychczasową wiedzę w swoich dziedzinach.

Konkurs o Nagrodę ABB jest nie tylko rozpoznawalny, ale i ceniony w świecie naukowym. Dlatego jego uczestnicy uważają go za ważne doświadczenie. Udział w nim traktują jako szansę sprawdzenia wartości swojej pracy i osiągniętych wyników oraz skonfrontowania ich z opinią doświadczonych naukowców ABB. Konkurs jest dla nich także formą wymiany wiedzy naukowej między uczelniami a przemysłem. Dla jednych jest zwieńczeniem etapu pracy naukowej, dla innych początkiem kariery naukowej, jak np. dla mgr inż. Piotra Czyża.

 – Dzięki przeprowadzonym badaniom pracuję aktualnie nad projektem falownika trójfazowego przeznaczonego do zastosowań w wysokoobrotowych maszynach elektrycznych. Planuję zbudować taki układ napędowy w Katedrze Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych Politechniki Gdańskiej w przyszłym roku – powiedział mgr Czyż. 

Tegoroczni finaliści zwrócili także uwagę na fakt, że Konkurs o Nagrodę ABB to jeden z niewielu konkursów promujących prace badawczo-rozwojowe z dziedziny energoelektroniki.

Oprócz wymiaru naukowego Konkurs ma również wymiar finansowy, dający szansę zdobycia nagród pieniężnych. Finalista otrzymuje nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych, natomiast wyróżnieni po 15 tysięcy złotych każdy. Fundatorami nagród konkursowych są dyrektor Centrum Badawczego ABB w Krakowie oraz prezes zarządu ABB Sp. z o.o.

Konkurs o Nagrodę ABB organizowany jest przez Korporacyjne Centrum Badawcze ABB już od 13 lat. Corocznie jury konkursu przyznaje nagrodę za najlepszą pracę inżynierską, magisterską lub doktorską poruszającą tematykę jednej z dziedzin działalności Centrum. Prace dotyczyć mogą tematów związanych z elektroenergetyką, energoelektroniką, automatyką, nanotechnologią, diagnostyką przemysłową, inżynierią i zarządzaniem procesami wytwarzania, technologią i systemami inżynierskimi oraz informatycznymi, a także inżynierią materiałową.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl