Współpraca polskich i czeskich firm na rzecz poprawy konkurencyjności gospodarki i wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej były głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z premierem Czech Petrem Necasem. 4 listopada 2010 r. premierzy wzięli udział w „Czesko-Polskim Forum Energetyczno-Inwestycyjnym”, zorganizowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Wicepremier Pawlak zapewnił, że Polsce bardzo zależy na budowaniu dobrych relacji z Czechami, zarówno na poziomie politycznym, jak i gospodarczym. – Zbieżne interesy naszych krajów sprawiają, że na forum unijnym możemy wspólnie wypracowywać rozwiązania korzystne dla naszych gospodarek - powiedział.
Zdaniem wicepremiera oznacza to także współpracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego. - Połączenie między polskim a czeskim systemem gazowym będzie stanowiło jeden z ważnych elementów budowy bezpieczeństwa energetycznego w regionie - powiedział. Podkreślił, że połączenia energetyczne północ-południe jest szczególnie ważne dla nowych krajów UE.
Wspólnotę interesów w tym obszarze potwierdził także premier Necas. – Dla nas także priorytetem jest dywersyfikacja źródeł i tras dostaw surowców energetycznych – powiedział. – Służy temu m.in. projekt, nad którym pracują czeski Net4Gas i polski GazSystem – dodał. Gazociąg, który ma być uruchomiony już w 2011 r., umożliwi przesył ok. 0,5 mld m sześc. surowca rocznie.
Obaj premierzy docenili także aktywność inwestycyjną polskich i czeskich firm na rynku sąsiada. Jako dowód owocnej współpracy premier Czech przytoczył inwestycje PKN Orlen w Unipetrol oraz kooperację Anwilu z czeskimi firmami sektora chemicznego. Wicepremier Pawlak przypomniał z kolei aktywność CEZ-u i NWR na polskim rynku. - To są bardzo dobre przykłady budowania silnych, regionalnych powiązań. Dzięki nim powstają w regionie prężne, niezależne firmy energetyczne – powiedział wiceszef polskiego rządu.
Zdaniem premierów Pawlak i Necasa wspólnota kulturowa i podobne uwarunkowania geopolityczne obu krajów stwarzają trwałe podstawy do owocnej współpracy gospodarczej. W opinii czeskiego premiera, polskie osiągnięcia gospodarcze mogą stanowić wzór stabilności dla całego regionu. - Zachęcam przedsiębiorców z obu krajów do angażowania się we wspólne przedsięwzięcia inwestycyjne, współpracę handlową i kapitałową – podsumował minister Pawlak.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |