W dniach 16 – 18 listopada odbędą się Gdańskie Dni Elektryki, których historia sięga już 35 lat i jak co roku organizowane są one przez Oddział Gdański Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Patronem medialnym wydarzenia jest elektroonline.pl
Podczas GDE 2010 będą wygłoszone referaty z dziedziny trakcji elektrycznej, nowych ustaleń przepisów i norm technicznych oraz wielu innych bieżących spraw z dziedziny elektryki. Impreza ma na celu popularyzację najnowszych produktów, technologii montażu instalacji i przekazywanie aktualnej wiedzy technicznej z branży elektrycznej.
W tym roku żacy Politechniki Gdańskiej mają swój nie mały wkład w GDE 2010. 16 listopada w aulach Wydziału Elektrotechniki i Automatyki odbędzie się seminarium dla studentów na temat faktycznych zadań stawianych przez pracodawców i właścicieli firm świeżo upieczonym absolwentom wydziałów elektrycznych.
"Student pierwszego roku liczy te obwody na kartce papieru z kalkulatorem w ręku i zadaje sobie pytanie czy ktoś mu kiedyś za taką umiejętność zapłaci. Oczywiście dziś nic ręcznie się nie liczy, a ćwiczenie ma jedynie dać pewne podstawy. Mimo tej świadomości ten student dalej nie wie, co będzie w przyszłości robił. Dlatego zaprosiliśmy przedstawicieli firm, w tym pracowników i pracodawców, aby opowiedzieli dokładniej czym tak naprawdę zajmują się oni i ich pracownicy." – mówi Kacper Matuszyński, koordynator studenckiego seminarium.
Prelegentami będą przedstawiciele 11 firm z branży, w tym z energetyki, instalacji elektrycznych, automatyki przemysłowej, ochrony odgromowej i zabezpieczeń bankowych, zajmujące się projektowaniem, produkcją, hurtem i montażem. W kolejnych dniach przeprowadzone zostaną szkolenia z oprogramowania projektowego.
"Będziemy rozmawiać na temat realnych przykładów, liczę na opisy stanowisk, omówienie narzędzi, na których pracują inżynierowie, w tym oprogramowanie, którego się używa. Pojawią się też opisy konkretnych projektów. Na przykład PKP Energetyka omówi realizację przebudowy trasy E65 Warszawa-Gdańsk" – dodaje Matuszyński.
Seminarium kierowane jest nie tylko do studentów, ale także do uczniów techników elektrycznych i elektronicznych, którzy dzięki temu mogą trafniej podjąć decyzję o kierunku studiów bądź wyborze pracy.
"Wielu moich znajomych sygnalizuje mi potrzebę poznania bliżej przemysłu branżowego, stąd pomysł takiego seminarium. Takie konkretne życiowe przykłady na pewno pomogą im obrać właściwą ścieżkę kariery." – przyznaje koordynator akcji.
W ramach seminarium odbędzie się również debata na temat II stopnia studiów o kierunku Elektrotechnika, w której swój udział potwierdzili przedstawiciele władz Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, członkowie komisji programowej tego kierunku, studenci oraz przedstawiciele przemysłu, w tym absolwenci WEiA PG.
"Liczę na merytoryczną dyskusję, wszystkie uwagi będziemy na bieżąco spisywać i ostatecznie, na ich podstawie wystosujemy pismo z propozycjami zmian w programie studiów." – dodaje Matuszyński, student III roku Elektrotechniki.
Więcej informacji na temat seminarium można znaleźć na stronie internetowej gde.weia.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |