Autorzy raportu przewidują dynamiczny wzrost wartości sektora usług zarządzanych przy pomocy smart grid przez kilka najbliższych lat. W 2015 roku światowy dochód z inwestycji w usługi zarządzane inteligentnymi sieciami, ma wzrosnąć do 4 miliardów 300 milionów dolarów.
Smart świat obok nas
Firmy zajmujące się dostawami usług komunalnych czeka radykalna zmiana technologiczna związana z instalacjami technologii smart. Aby podołać nowym wyzwaniom wiele przedsiębiorstw komunalnych już teraz szuka partnerów technologicznych, którzy pomogą rozwinąć lub zainstalować rozwiązania z obszaru inteligentnych sieci oraz inteligentnego opomiarowania. Autorzy raportu zwracają uwagę na tendencje związane z modernizacją już istniejących urządzeń. Działaniom firm z obszaru usług komunalnych towarzyszy nie tylko budowa nowej ale przebudowa już istniejącej infrastruktury pod kątem zastosowania inteligentnych technologii.
Zdaniem analityka przemysłu Marianne Hedin - Tendencje rynkowe, które napędzają działania firm z obszaru usług komunalnych można podzielić na cztery grupy: gospodarczą, środowiskową, społeczną i technologiczną. Najsilniej na promowane tendencje wpływa gospodarka. To co najbardziej motywuje firmy z obszaru usług komunalnych do natychmiastowej instalacji technologii smart to wydajność technologiczna nowych rozwiązań oraz możliwość zdalnego zarządzania procesami pracy.
Główne obszary wzrostu
Hedin dodaje, że rozwój, wsparcie i utrzymanie aplikacji (Application Outsourcing), zawierających programy odpowiedzi na żądanie (demand response – DR), jest obecnie największym segmentem rynku usług zarządzanych procesami smart. Jednak zdaniem analityka jeszcze przed 2015 na czoło wysunie się obszar zewnętrznego zarządzania infrastrukturą technologii informacyjnych (IT - Infrastructure Outsourcing). Mocny skok wartości zanotuje także segment usług zarządzania procesami biznesowymi (Business Process Outsourcing).
Analizy Pike Research wskazują, że jednym z głównych czynników, które zagwarantują dostawcom rozwiązań smart odniesienie sukcesu na skokowo rosnącym rynku usług będzie umiejętność zarządzania potrzebami klientów i relacjami klient - dostawca usług komunalnych. Podejście konsumenckie staje się decydującym elementem programu smart grid.
Raport Pike Research, prezentuje światowy i regionalny rynek usług zarządzanych technologiami smart, przewiduje wzrost wielkości rynku oraz pokazuje perspektywy rozwoju w poszczególnych regionach do roku 2015. Dodatkowo, raport ocenia konkurencyjność rynku, wliczając w to szczegółowe analizy dotyczące głównych dostawców rozwiązań z obszaru usług komunalnych zarządzanych przy pomocy inteligentnych sieci.
Wiatr od morza, wiatr od gór
W Polsce zainteresowanie samorządów obszarem rozwiązań z zakresu inteligentnych sieci oraz inteligentnego opomiarowania jest coraz większe. Na konferencji zorganizowanej z inicjatywy Prezesa URE w czerwcu 2010 roku - „Energia dla inteligentnych miast - smart grid lokalnie i w regionach” o zakończonych sukcesem wdrożeniach inteligentnych technologii do zarządzania usługami komunalnymi w mieście Bielsko - Biała mówił Zbigniew Michniowski, Wiceprezydent Miasta Bielsko - Białej, w prezentacji „Elementy smart city w Polsce - Bielsko-Biała. Przykład wdrażania”. Oprócz Bielska - Białej, nazywanej przez uczestników czerwcowego spotkania polskim Amsterdamem z uwagi, na stopień zaawansowania projektów smart - porównywany z holenderskim smart city, zainteresowane projektami smart są m.in. w Częstochowa oraz Władysławowo i Hel.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |