Elastyczne i przezroczyste wyświetlacze OLED powstały w laboratoriach TDK. Mają one znaleźć zastosowanie w telefonach komórkowych i urządzeniach mobilnych, które można zginać w dowolny sposób. Masowa produkcja zginanych wyświetlaczy rozpocznie się w 2011r.
Wyświetlacze wykorzystuje technologię OLED (organicznych diod świecących). Technologia ta charakteryzuje się bardzo niskim poborem prądu przy wysokiej wydajności świetlnej. Bez konieczności posiadania dodatkowej warstwy podświetlającej, technologia pozwala na tworzenie ultra cienkich wyświetlaczy (0,3mm). Dodatkowo nowe wyświetlacze TDK są ultra lekkie ponieważ szkło i metal zostały zastąpione substratami.
Rozdzielczość obecnie tworzonych elastycznych modeli to zaledwie 256 x 64 px przy czym wyświetlacz może mieć rozmiar do 10cm i może być instalowany na krzywiźnie o promieniu gięcia r=25mm. Elastyczność daje wyświetlaczowi przewagę na d standardowymi wyświetlaczami w zakresie odporności na złamania i pęknięcia.
Modele przezroczyste mają rozdzielczość 320 x 240 px i 50% poziom przezroczystości. Wysokość takich paneli wynosi 10cm. Co ciekawe obraz wyświetlany na ekranie jest widziany tylko z jednej ze stron. Światło podświetlające obraz jest emitowane tylko w jednym kierunku więc tylko osoba patrząca z właściwej strony zobaczy obraz na ekranie. Osoby patrzące "od tyłu" są w stanie zobaczyć tylko obraz wynikający z przeźroczystości panelu. Wykonane, podobnie jak ekrany zginalne są z substratów co czyni je bardzo lekkimi. Masowa produkcja tego typy wyświetlaczy planowana jest na rok 2012.
Po raz pierwszy oba typy wyświetlaczy zostały zaprezentowane na targach CREATEC 2010 w Japonii.
Physorg.com
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |