Jednym z wyzwań w skutecznym wykorzystaniu energii słonecznej na dużą skalę, jest zdolność przewidywania i przygotowania się na wahania w produkcji energii elektrycznej ze względu na zmiany pogody - zimno, ciepło, pył, a zwłaszcza zachmurzenie mogą mieć znaczny wpływ na efektywność instalacji fotowoltaicznych.
System pozwalający przewidzieć wahania w produkcji energii słonecznej wynikające ze zmian pogody opracowali naukowcy z Sandia National Laboratories.
W małych instalacjach wykorzystywanych w gospodarswach domowych, wpływ chmur jest niezauważalny, ponieważ system automatycznie przełącza się na zasilanie z sieci elektrycznej, jeśli ilość wytwarzanej energii słonecznej jest niewystarczająca. W przypadku farm słonecznych panele rozrzucone są na dużym obszarze i chmury mogą rzucać cień na jedną części farmy, pozostawiając jednocześnie inną w pełnym słońcu; efekty nie są jeszcze dobrze poznane.
System rozpoznający kształt chmur, rozmiar i ruch i jest obecnie testowany na farmie słonecznej La Ola o mocy 1,2 MW, położonej na hawajskiej wyspie Lāna'i. La Ola zaspokaja do 30% zapotrzebowania wyspy na energię elektryczną – Lāna'i ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników penetracji energii z paneli fotowoltaicznych.
Sandia National Laboratories jest amerykańskim instytutem naukowo badawczym zajmującym się badaniami naukowymi oraz opracowywaniem technologii w dziedzinie energii i broni nuklearnych.
energymatters.com.au
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |