AlpinSolar - największa górska elektrownia PV w Szwajcarii już w pełni gotowa do działania - OZE - SZWAJCARIA - ELEKTROWNIA SŁONECZNA - ELEKTROWNIA SZCZYTOWO-POMPOWA - INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA - ALPY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności AlpinSolar - największa górska elektrownia PV w Szwajcarii już w pełni gotowa do działania
drukuj stronę
poleć znajomemu

AlpinSolar - największa górska elektrownia PV w Szwajcarii już w pełni gotowa do działania

AlpinSolar - największa górska elektrownia PV w Szwajcarii już w pełni gotowa do działania
fot. AlpinSolar

Elektrownia słoneczna AlpinSolar to największy tego typu alpejski obiekt w Szwajcarii. Wybudowana została na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza na zaporze Muttsee – najwyżej położonej zaporze w całej Europie. W miesiącach zimowych AlpinSolar będzie produkować około trzy razy więcej energii niż porównywalna farma na nizinach, dzięki położeniu ponad poziomem mgieł i wychwytywaniu promieni słonecznych odbijających się od śniegu.

Zbudowana przez Axpo i IWB (generalny wykonawca projektu) AlpinSolar znajduje się na ścianie zapory Muttsee, będącej częścią elektrowni szczytowo-pompowej Limmern wysoko w Alpach Glarneńskich. Ten innowacyjny projekt wytwarza przyjazną dla klimatu energię elektryczną z około 5000 paneli słonecznych zainstalowanych na szerokości prawie jednego kilometra. Po raz pierwszy elektrownia wyprodukowała prąd jesienią ubiegłego roku, a teraz działa już w pełnym zakresie. Co ważne, już na etapie jej budowy wiadomo było, gdzie trafi produkowany przez nią prąd, dzięki umowie o zakup energii elektrycznej (cPPA) ze spółką Denner, największą siecią supermarketów w Szwajcarii. Dyskont będzie kupować całą energię słoneczną wyprodukowaną przez elektrownię w ciągu pierwszych 20 lat eksploatacji do wykorzystania w swoich sklepach.

Wyższy uzysk solarny w miesiącach zimowych

Elektrownia słoneczna AlpinSolar ma moc 2,2 MW i będzie produkować około 3,3 mln KWh rocznie. W miesiącach zimowych alpejskie elektrownie słoneczne produkują trzy razy więcej energii niż porównywalne elektrownie w środkowej części Szwajcarii na terenach nizinnych, dzięki swojemu strategicznemu położeniu.

– Panele słoneczne AlpinSolar, które działały już zimą 2021/22, osiągnęły bardzo wysoki uzysk solarny i potwierdziły wartość alpejskiej fotowoltaiki. To ważne w kontekście ogromnego zapotrzebowania na zieloną energię w miksie energetycznym, które zimą jest w Szwajcarii wysokie – mówi Christian Heierli, Overall Project Manager AlpinSolar w Axpo.

Tak zwany efekt albedo, czyli odbicie promieniowania słonecznego, jeszcze bardziej zwiększa uzysk energii elektrycznej, a stromy kąt nachylenia modułów (51-65 stopni) tworzy bardziej efektywny kąt padania promieni oraz zapobiega nadmiernemu osadzaniu się śniegu. Dodatkową zaletą jest naturalne chłodzenie i wentylacja od elektrowni szczytowo-pompowej, które zwiększą wydajność modułów PV.

Z silnego zaplecza i know-how Grupy Axpo korzysta także polski oddział spółki, który na rodzimym rynku jest obecny od ponad 20 lat. Klienci w Polsce również mogą skorzystać z szytych na miarę umów PPA oraz rozwiązań w zakresie dostaw energii elektrycznej i gazu w oparciu o ustrukturyzowane kontrakty długoterminowe. Ostatnio spółka rozszerzyła ofertę także o budowę dużych inwestycji fotowoltaicznych dla klientów biznesowych oraz możliwość wydzierżawienia ziemi pod farmy PV.

– Do tej pory polski rynek poznał nas jako największego niezależnego dostawcę energii odnawialnej i sprzedawcę zielonej energii dla klientów biznesowych. Przed nami następny ważny krok – własne siły wytwórcze, które są kolejnym zielonym rozwiązaniem Axpo opracowanym z myślą o rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce i przyczynią się do transformacji energetycznej w kraju – mówi Grzegorz Biliński, Managing Director Axpo w Polsce.

 
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl