Instytut Energii Atomowej POLATOM organizuje w październiku trzecią edycję Szkoły Energetyki Jądrowej. W spotkaniu mogą wziąć udział pracownicy energetyki i administracji, którzy w przyszłości będą uczestniczyć w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oraz nauczyciele szkół średnich i studenci szkół wyższych.
Jak poinformował Łukasz Koszuk IEA POLATOM, spotkanie odbędzie się w dniach 20-22 października w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Celem konferencji jest dostarczenie słuchaczom informacji o jądrowych źródłach energii, o aspektach bezpieczeństwa jądrowego, ekonomiki i roli energetyki jądrowej w zapewnieniu ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Spotkanie będzie poświęcone także ekologicznym skutkom wytwarzania energii z różnych źródeł, w tym z odnawialnych źródeł energii (OZE), nowym konstrukcjom reaktorów energetycznych, wykorzystaniu energii jądrowej do zasilania procesów technologicznych, dawnym awariom reaktorowym i bezpieczeństwie jądrowym reaktorów III generacji, gospodarce odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem oraz możliwościom uczestnictwa polskiego przemysłu w budowie energetyki jądrowej.
Koszuk zapewnia, że wykłady wybitnych autorytetów - w tym także członków Komitetu Energetyki PAN, zajmujących się zarówno energetyką jądrową, jak i odnawialnymi źródłami energii - pozwolą wyjaśnić, czy OZE i energia nuklearna mają być traktowane jako wykluczające się nawzajem, czy też przeciwnie, jako współpracujące ze sobą.
"Wiadomo, że mimo pozytywnego stanowiska inżynierów i organizacji technicznych w Polsce, rządów ogromnej większości krajów i organizacji międzynarodowych, w tym Parlamentu Europejskiego i Komitetów ONZ, istnieje w naszym społeczeństwie szereg wątpliwości co do potrzeby, bezpieczeństwa i opłacalności energetyki jądrowej. Dlatego do tej dyskusji zapraszamy także przeciwników energetyki jądrowej" - dodaje przedstawiciel IEA POLATOM.
Zapowiada, że dyskusje panelowe z zaproszonymi przedstawicielami organizacji ekologicznych przeciwnych energetyce jądrowej oraz popierających energetykę jądrową, będą odbywały się każdego dnia Szkoły.
Rejestracja uczestników już trwa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.szkola-ej.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |