Znaczenie sztucznego światła dla społeczeństwa jest nie do przecenienia. Już od czasów wykorzystania ognia traktowane jest jako najistotniejszy wynalazek człowieka. Teraz naukowcy odkryli, że nowe, bardziej energooszczędne technologie oświetlenia mogą być kluczem do lepszej jakości życia.
Nowe badania opublikowane w tym tygodniu w specjalnym wydaniu "Journal of Physics D: Applied Physics" brytyjskiego Institute of Physics (IOP) dowodzą, że półprzewodnikowe źródła światła (diody LED, OLED) umożliwiają zwiększenie konsumpcji światła, a przez to zapewnienie lepszej jakość naszego życia.
Międzynarodowy zespół naukowców z siedzibą w USA, w oparciu o dotychczasowe schematy zachowań dotyczące oświetlenia, oszacował zużycie energii i światła w przyszłości . Naukowcy doszli do wniosku, że półprzewodnikowe źródła światła, ze względu na niskie koszty produkcji i eksploatacji, mogą mieć istotny wpływ nie tylko na zużycie energii, ale również na wydajność pracy człowieka i że te dwa czynniki są ze sobą związane.
Jak piszą badacze: "Wzrost kosztów energii związanych z oświetleniem, który normalnie wpłynąłby na zmniejszenie zarówno produktywności ludzi jak i zużycia energii, może być złagodzony poprzez zwiększenie efektywności oświetlenia: zużycie energii można utrzymać na tym samym poziomie zwiększając jednocześnie wydajność pracy ludzi lub zużycie energii może zostać zmniejszone bez spadku produktywności człowieka."
Wnioski z badania są korzystne dla władz i samorządów, które wdrażają przepisy i regulacje prawne dotyczące zużycia energii lub wprowadzają systemy zachęt do stosowania bardziej energooszczędnych źródeł światła.
Więcej informacji: Solid-state lighting: an energy-economics perspective
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |