W Chinach rozpoczyna pracę pierwsza na świecie superautostrada energetyczna bardzo wysokiego napięcia.
ABB wykonało kolejny milowy krok kończąc realizację projektu Xiangjiaba-Szanghaj, czyli pierwszego na świecie połączenia energetycznego zbudowanego w technologii UHVDC (przesył prądu stałego o ultra wysokim napięciu). ABB była głównym dostawcą technologii dla State Grid Corporation of China (SGCC – krajowy operator sieci w Chinach). Projekt został zrealizowany w ciągu 30 miesięcy, rok wcześniej niż przewidywał to harmonogram.
Połączenie energetyczne Xiangjiaba-Szanghaj UHVDC ±800 kV ma możliwość przesyłu aż 7 200 MW energii elektrycznej z elektrowni wodnej Xiangjiaba znajdującej się w południowo-zachodnich Chinach do Szanghaju, wiodącego w kraju centrum przemysłowego i ekonomicznego, znajdującego się około 2 000 kilometrów od elektrowni. Nowe połączenie energetyczne jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne około 24 milionów ludzi i jest wzorcowym rozwiązaniem w zakresie poziomów napięcia i zdolności przesyłu, wyprzedzając połączenie energetyczne Itaipu (600 kV) w Brazylii, również dostarczone przez ABB.
"Połączenie UHVDC 800 kV będzie odgrywać ważną rolę gwarantując Chinom dostęp do oddalonego źródła energii odnawialnej," mówi Zheng Baosen, wiceprezes SGCC. "Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z ABB i z lokalnymi chińskimi dostawcami podczas realizacji tego projektu, co dało możliwość ukończenia go w rekordowym czasie."
To połączenie energetyczne o dużych zdolnościach przesyłowych składa się z jednej linii napowietrznej i zajmuje mniej miejsca niż istniejący system energetyczny. Ponadto straty na przesyle nową linią kształtują się poniżej 7 procent, co wynosi znacząco mniej niż straty w istniejącym systemie 500 kV. Zaoszczędzona energia elektryczna stanowi ekwiwalent zapotrzebowania na prąd około miliona ludzi w Chinach.
"Połączenie Xiangjiaba-Szanghaj ustanawia nowy standard przesyłu energii elektrycznej o ultra wysokim napięciu i potwierdza pozycję globalnego lidera ABB w technologii HVDC," powiedział Peter Leupp, szef dywizji Systemów Energetyki w ABB. "Gratulujemy State Grid Corporation of China tego znaczącego osiągnięcia i wyrażamy uznanie dla doskonałej współpracy i wsparcia wszystkich naszych lokalnych partnerów."
W ramach części projektu "pod klucz", ABB była odpowiedzialna za zaprojektowanie całego systemu i dostawę głównych urządzeń. Zakres dostaw obejmował 28 przetworników transformatorowych wysokiego i ultra wysokiego napięcia, z których dziesięć zostało dostarczonych ze Szwecji a pozostałe wyprodukowane zostały przez lokalnych partnerów przy użyciu komponentów i technologii ABB. Innymi kluczowymi produktami, które znalazły się w zakresie dostaw były zawory tyrystorowe, aparatura rozdzielcza dla prądu stałego i przemiennego i nowo stworzony system sterowania DCC800 HVDC.
UHVDC to rozwinięcie technologii HVDC, którą ABB stworzyła i wprowadziła na rynek około 50 lat temu. Nowa technologia z zaawansowanym systemem sterowania to największy skok w zakresie zdolności przesyłowych i efektywności systemów transmisji energii elektrycznej wykonany w ostatnich dwóch dekadach. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w bardzo dużych krajach, takich jak Chiny, czy Indie, gdzie centra zużycia energii elektrycznej są często zlokalizowane w dużej odległości jej źródeł, także tych odnawialnych.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |