Naukowcy z IMEC zaprezentowali udoskonalony proces technologiczny wytwarzania bazujących na germanie komórek termo-fotowoltaicznych (TVP) W praktyce skutkuje znaczną redukcją koszt takiej komórki i może być kolejnym krokiem do stworzenia aplikacji termo-fotowoltaicznych o zastosowaniach konsumenckich.
Termo-fotowoltaiczne komórki konwertują promieniowanie cieplne ze źródeł o temperaturze niższej niż temperatura słońca, idealnie nadają się również do wykorzystania w przemyśle np do generowania energii elektrycznej z ciepła uwalnianego w procesach produkcyjnych np szkła czy stali. Zastosowanie TPV upatruje się również w krajowych systemach grzewczych.
Dotychczasowo duża złożoność pełnego systemu TPV i stosunkowo wysokie koszty komórek nie wpływała pozytywnie na praktyczne instalacje. Nowo powstały proces produkcyjny jest ważnym krokiem do otwarcia obiecującego potencjału rynkowego TPV.
Jef Poortmans, Dyrektor fotowoltaiki w IMEC:
"Badania IMEC dotyczące fotowoltaiki, skupiają się na znajdowaniu technik, które obniżą koszta produkcji a tym samym ognie słonecznych. Przez ostatnie 25 lat zrobiliśmy wiele ekspertyz krzemowych ogniw słonecznych. Skutecznie korzystamy z tej wiedzy w naszych badaniach nad TPV co skutkowało znacznym poprawieniem wydajności i obniżeniem kosztów technologii TPV"
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |