Organiczne świecące diody (OLED) to obecnie technologia już dosyć mocno skomercjalizowana, głównie ze względu na niskie koszty produkcji. Diody OLED posiadają jednak wewnętrzne ograniczenia wydajności ze względu na ich strukturę, co może ograniczyć rozwój tej technologii w zakresie jasności.
Najnowsze badania dowodzą, że nowe urządzenie bazujące na organicznym półprzewodniku: OLET (organic light-emitting transistor), może znacznie zwiększyć wydajność wyświetlaczy, przy czym trzeba zwrócić uwagę, że OLET ma strukturę bardziej podobną do tranzystora niż diody.
W ostatnich badaniach naukowcom udało się stworzyć OLET o wydajności 10-krotnie wyższej niż podawały to wyniki poprzednich badań. Jednocześnie wynik ten był ponad dwukrotnie wyższy niż w przypadku wydajności zoptymalizowanych OLEDów wykonanych z tych samych materiałów.
W związku z budową OLETów opartych na strukturze tranzystora, naukowcy szukają sposobów zapobiegania skutkom ubocznym napotykanym w OLED - chodzi tu głównie o utratę fotonów oraz niszczenie materiału.
Najnowszy model OLET posiada wydajność rzędu 5%, jego odpowiednik OLED tylko 0,01%, a zoptymalizowany OLED 2,2%, co stanowi najwyższą wartością odnotowaną dla technologii OLED.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |