Planowane jest unowocześnienie systemu GPS, mające na celu zwiększenie dokładności oraz niezawodności sprzętu nawigacji satelitarnej. Inwestycja pochłonie 8 mld $.
Global Positioning System (GPS) jest niemal wszechobecny. Mało kto zdaje sobie sprawę z mnogości zastosowań tego rozwiązania. To nie tylko elektroniczna mapa w samochodzie, ale przede wszystkim przemysłowe aplikacje korzystające z tej technologii: począwszy od firm kurierskich, korporacji taksówkowych, kończąc na służbach ratunkowych czy mundurowych takich jak wojsko, straż graniczna, pożarna, policja. Coraz większa liczba użytkowników powoduje zwiększające się obciążenie systemu.
GPS używa układu składającego się z 24 satelitów krążących ok. 18000 km nad powierzchnią Ziemi. Odbiorniki GPS określają swoje położenie dzięki pomiarowi odległości od co najmniej trzech lub czterech satelitów.
W ramach wartego 8 mld $ ulepszenia, satelity zostaną wymienione jeden po drugim, aby zminimalizować zakłócenia i niedogodności wynikające z modernizacji. Cała operacja ma trwać do 10 lat.
Dzięki modernizacji nowy system umożliwi lokalizację z dokładnością do kilku metrów a nie jak obecnie +/- 20 metrów. Będzie on również pozwalał na szybsze połączenie się z satelitami oraz będzie posiadał większą odporność na zakłócenia.
GPS został pierwotnie opracowany 30 lat temu przez Pentagon. Jest on używany na całym świecie. Obecnie Unia Europejska, Chiny i Rosja podjęły próbę stworzenia własnych systemów, aby zmniejszyć zależność od amerykańskich technologii wojskowych.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
W jaki sposób niby to zwiększa się obciążenie systemu skoro odbiornik jest urządzeniem pasywnym? Satelity się po prostu starzeją jak wszystko inne nie ważne czy na ziemi czy w kosmosie.