Które obszary polskiej gospodarki, nauki i techniki stwarzają rzeczywiste szanse na sukces i osiągnięcie strategicznych celów gospodarczych Polski? Odpowiedź na to pytanie ma przybliżyć ankieta przygotowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Uzyskane wyniki pomogą specjalistom z NCBiR w opracowaniu tzw. programów strategicznych, służących rozwojowi polskiej gospodarki.
"Zwracamy się do środowiska naukowego, gospodarczego, biznesowego i Polskich Platform Technologicznych o rekomendacje i wskazanie obszarów, w których istnieją rzeczywiste szanse sukcesu, a posiadany potencjał badawczy oraz istniejące lub nowopowstające otoczenie wytwórcze, dają gwarancję osiągnięcia ważnych, strategicznych celów gospodarczych" - apelują w dokumencie przekazanym PAP: przewodniczący Rady NCBiR - prof. Janusz Rachoń i dyrektor NCBiR - prof. Bogusław Smulski.
Ankieta jest dostępna na stronie: http://ankieta.ncbir.pl/. Ankietowani powinni m.in. podać tytułu proponowanego programu strategicznego, wyjaśnić cel, któremu ma on służyć i opisać oczekiwany rezultat. Następnym krokiem jest określenie budżetu programu oraz wskazanie dziedziny nauki i działu gospodarki, którego dotyczy.
Ankiety można przesyłać do 31 maja.
"Polska dysponuje znaczącym potencjałem intelektualnym i rozwojowym, charakteryzującym się jednak bardzo silnym rozproszeniem. Stosunkowo trudno jest dziś jednoznacznie wskazać istotne przewagi lub obszary gospodarki, sektory nauki czy techniki wyraźnie wyróżniające Polskę na tle innych krajów świata" - przekonują przedstawiciele NCBiR.
Ich zdaniem, jednym ze sposobów na efektywne wykorzystanie krajowego potencjału intelektualnego są opracowywane "programy strategiczne". To przedsięwzięcia o znaczeniu strategicznym dla rozwoju gospodarki, będące istotnym elementem działań NCBiR.
"Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą programy te są ustanawiane i zlecane Centrum przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wejście w życie z październikiem br. nowej ustawy o NCBiR przyznaje Radzie Centrum prawo do inicjowania Programów Strategicznych" - przypominają szefowie Centrum.
Zapowiadają, że propozycje i rekomendacje uzyskane dzięki ankiecie będą podstawą do wypracowania przez Radę Centrum propozycji tych programów.
Programy strategiczne - wyjaśnia NCBiR na swojej stronie internetowej - to wysokobudżetowe programy wynikające z polityki naukowej i innowacyjnej państwa, służące rozwojowi polskiej gospodarki i sektora publicznego. Są realizowane przez prowadzenie zadań badawczych - czyli projektów obejmujących badania naukowe i prace rozwojowe - służących rozwiązywaniu konkretnych problemów technicznych, naukowych lub społecznych.
"Realizacja programów strategicznych powinna przyczyniać się do konsolidacji najlepszych zespołów badawczych i integracji środowisk naukowych i gospodarczych wokół zagadnień kluczowych dla rozwoju kraju" - informuje NCBiR. EKR
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |