Robo-mistrzowie otwierania drzwi i szuflad - AUTOMATYKA - ROBOT - LINUX - RAMIĘ - DRZWI - CZŁOWIEK - KLAMKA - UCHWYT - HAK
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Robo-mistrzowie otwierania drzwi i szuflad
drukuj stronę
poleć znajomemu

Robo-mistrzowie otwierania drzwi i szuflad

Robo-mistrzowie otwierania drzwi i szuflad
źródło: http://spectrum.ieee.org

Aby być użytecznymi wśród ludzi roboty muszą być zdolne do robienia podstawowych czynności z życia przeciętnego człowieka, np. otwieranie drzwi, szuflad, kabin. Wykonujemy te czynności bez wysiłku, lecz zmuszenie do tego robotów to już inna historia.

Profesorowie Charlie Kamp i Advait Jain z Laboratorium Healthcare Robotics Laboratory  zaprogramowali robota aby samodzielnie radził sobie z zamkniętymi drzwiami czy szufladami. Robi to używając wielokierunkowych kół i specjalnego wielofunkcyjnego ramienia. Jedyna informacja jaka jest niezbędna to położenie klamek i uchwytów.

Naukowcy wystąpili ze swoimi wynikami na Międzynarodowej Konferencji Robotyki i Automatyki w Anchorage gdzie zaprezentowali:

"Pulling Open Doors and Drawers: Coordinating an Omni-Directional Base and a Compliant Arm with Equilibrium Point Control."

Zaskakującą rzeczą było to, że robot jest ruchomy podczas otwierania drzwi. Zaadaptowano w nim mechanizmy kinematyczne aby jego podstawa i ramię współgrały tworząc bardziej naturalny ruch. Innumi słowy skupiono się na samej akcji ramienia przy zachowaniu ruchomej podstawy jak to ma przypadku człowieka.

 

Za wszystkie obliczenia związane z kontrolą ruchu na wysokim poziomie odpowiada system Linux. Oddzielna jednostka również bazująca na tym systemie odpowiada za kontrolowanie ramienia MEKA. Naukowcy napisali całe oprogramowanie w Python'ie używając open source'owych pakietów jak ROBOOP czy ROS.

Robot używa prostego haka jako elementu zaczepu, który naukowcy stworzyli za pomocą drukarki 3D i pokryli gumą w celu zwiększenia tarcia. Specjalny sensor mierzy siłę nacisku wywieraną na hak która następnie porównywana jest z siłą, jaka wywiera opór stawiany przez np. szufladę w chwili otwierania.

Najbardziej innowacyjną rzeczą w robocie jest zdolność, którą naukowcy nazwali kontrolą punktu równowagi lub EPC (ang. equilibrium point control).

Robot przeszedł skutecznie 37 z 40 prób otwierania drzwi. Co więcej niektóre zadania byłyby niewykonalne dla robota statycznego.

zdjecia i video: Georgia Tech's Healthcare Robotics Lab

spectrum.ieee.org

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl