Naukowcy stworzyli nowy katalizator, dzięki któremu generowanie wodoru z wody będzie znacznie tańsze. Pierwotnie idea powstała w celu wymuszenia na molekułach zachowań analogicznych z magnesem.
Reakcja [(PY5Me2)MoI]2+ z wodą powoduje powstanie [(PY5Me2)MoO]2+ i dwuatomowych cząsteczek wodoru H2 oraz (ilościowo połowę) dwuatomowych cząsteczek I2. Uwolnienie wodoru zostało potwierdzone za pomocą spektrometrii mas.
Konwencjonalna metoda katalizy wody na tlen i wodór jest zbyt droga a przy okazji charakteryzuje się niską wydajnością, aby skutecznie brać udział w procesie wytwarzania taniego paliwa wodorowego. Nowe badania doprowadziły do powstania katalizatora na bazie molibdenu, który jest silny i tani w użyciu, jednak ciągle potrzebuje bardzo dużo energii, aby mógł być skutecznie wprowadzony do procesu produkcji. Odkrycie otwiera jednak nowe możliwości na drodze poszukiwania idealnej metody katalizy wody.
Jedną z konwencjonalnych metod katalizy wody na cząsteczki H2 i O2 jest użycie katalizatora platynowego, który jest zdecydowanie za drogi, aby mógł brać udział w produkcji taniego paliwa. Inne metody opierające się o nikiel i żelazo są albo zbyt wolne albo nieefektywne.
Związek molibdenu jest na tyle skuteczny, że może reagować zarówno w wodzie morskiej jak i czystej wodzie bez dodatków. Związek jest bardzo stabilny ze względu na 5 wiązań "trzymających" molibden. Cząsteczka jest stabilna przez długi okres czasu, naukowcy nie zaobserwowali jej degradacji podczas aktywności katalitycznej w ciągu 3 dni. Stabilność również została zachowana przy zanieczyszczeniach typowych dla wody morskiej. Przyczynia się to do dalszego obniżania kosztów ze względu na kwasy organiczne i rozpuszczalniki, które nie są już potrzebne.
Więcej informacji: nature.com A molecular molybdenum-oxo catalyst for generating hydrogen from water, Nature 464, 1329-1333 (29 April 2010)
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |