Medale i wyróżnienia przywieźli młodzi Polacy z XVII Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców (ICYS 2010), która odbyła się w dniach 12-17 kwietnia w Indonezji. Grupa Twórcza Quark pracowni Pałacu Młodzieży w Katowicach, pod opieką fizyka Urszuli Woźnikowskiej-Bezak, reprezentowała Polskę podczas konkursu organizowanego przez ministerstwo edukacji Indonezji i Gubernatora wyspy Bali.
Jak co roku w konferencji uczestniczył prezydent Europejskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Maciej Kolwas.
Złotym medalistą w kategorii "fizyka" został Jakub Polewka z Chorzowa. Licealista zbadał efekt zwany kieszenią powietrzną. Zaobserwował, że podczas dmuchania na powierzchnię wody strumieniem powietrza powstaje w niej dołek. Przygotowując projekt wykonał dużo doświadczeń. Wykorzystał do nich sprzęt laboratoryjny, a także przedmioty codziennego użytku, takie jak suszarka do włosów i lejek kuchenny.
"W konkursie nie liczy się tylko ciekawy temat, ale także nasza kreatywność. Zbadałem i opisałem wszystkie znaczące parametry, mające wpływ na ten dołek. Użyłem do swojego doświadczenia wielu rodzajów cieczy, a całość opisałem modelem matematycznym. Miałem szczęście, że konkurs ICYS 2010 odbył się w tak egzotycznym miejscu. Dla większości z nas to pierwszy w życiu wyjazd na drugą półkulę" - powiedział laureat pierwszego miejsca.
Srebro w kategorii "ekologia - fizyka środowiska" zdobyła Ilona Grzyb z Bolesławca. Zajęła się termomodernizacją - sposobami redukcji kosztów ocieplania i efektu cieplarnianego.
"Dzięki zaizolowaniu mojego domu rachunki związane z ogrzewaniem odczuwalnie spadły i po kilku latach koszty ocieplania budynku zaczną się zwracać. Uznałam, że termomodernizacja przynosi nie tylko rezultaty ekonomiczne, ale także ekologiczne, ponieważ tym samym zapotrzebowanie na energię się zmniejsza" - stwierdziła srebrna medalistka.
Z jej doświadczeń wynika że straty ciepła w budynku nie izolowanym są około 3,5 razy większe niż w izolowanym i dotyczą zarówno systemu ogrzewania, jak i chłodzenia. Ilona Grzyb porównała i opisała straty energii. Jak deklaruje, zrobiła to "dla dobra nas wszystkich, a przede wszystkim przyszłych pokoleń, gdyż dzięki temu chronimy środowisko".
W tej samej kategorii brąz wywalczyła Aleksandra Książek z Dębicy, której prezentacja nosi tytuł "Żarówkowa (r)ewolucja".
W kategorii "fizyka inżynieryjna" brązowy medal zdobyli Bartosz Moczala i Paweł Śmieja z Wodzisławia, którzy zajęli się bezprzewodowym przesyłaniem energii elektrycznej.
Poza tym, wyróżnienia specjalne odebrali: Tomasz Kumor z Katowic (Fizyka łazienkowa: błona i bańki mydlane), Mateusz Górecki z Katowic (Pomiary sił aerodynamicznych profilu lotniczego skrzydła), Wioleta Kuczera z Rybnika (Anemometr) oraz Jakub Lubomirski z Wielunia (Zeroemisyjne technologie węgla - co zrobić z CO2).
Konkursowe atrakcje uzupełnił m.in. quiz naukowy i przygoda ze ścieżką z gorących kamieni. Na uroczystej kolacji uczniów gościł gubernator wyspy Bali. W części artystycznej młodzież mogła posłuchać tradycyjnych indonezyjskich zespołów muzycznych. Uczestnicy zmagań naukowych odwiedzili także Indonezyjską Szkołę Sztuki i Świątynię Uluwatu - architektoniczny cud usytuowany na skale nad Oceanem Indyjskim.
"Organizatorzy zadbali o świetną atmosferę i warunki do zabawy. Jedną z atrakcji było wysłuchanie indonezyjskiego utworu skomponowanego specjalnie na ICYS 2010. W zwiedzaniu buddyjskich świątyń towarzyszyła nam cudowna pogoda, która podkreślała walory dalekiego zakątka świata, w którym polscy reprezentanci mogli się znaleźć dzięki swojej ciężkiej pracy" - powiedziała PAP opiekunka polskiej reprezentacji, fizyk Urszula Woźnikowska-Bezak.
W konferencji uczestniczyli pracownicy Pałacu Młodzieży w Katowicach: fizyk Anna Kazura i informatyk Adam Pucia. W pracach jury brała udział prof. dr hab. Krystyna Kolwas z PAN.
Więcej o idei międzynarodowych spotkań młodych naukowców oraz ubiegłorocznej edycji konferencji, która odbywała się w Pszczynie można przeczytać tutaj. KOL
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |